Ukraina dostanie pociski ze zubożonym uranem. Moskwa grozi, Londyn odpowiada

Wielka Brytania oskarżyła prezydenta Rosji, Władimira Putina, o celowe rozpowszechnianie fałszywych informacji na temat decyzji brytyjskiego rządu o przekazaniu Ukrainie pocisków przeciwpancernych zawierających zubożony uran.

Aktualizacja: 22.03.2023 14:22 Publikacja: 22.03.2023 05:54

Brytyjski czołg Challenger II

Brytyjski czołg Challenger II

Foto: PAP/PA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

O tym, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie takie pociski poinformowała Annabel Goldie, wiceminister obrony, w odpowiedzi na pytanie do Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii skierowane przez członka Izba Lordów, Raymonda Jolliffe'a.

"Oprócz dostarczenia Ukrainie kompanii czołgów Challenger 2, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran" - oświadczyła Goldie.

Czytaj więcej

Wielka Brytania dostarczy Ukrainie pociski ze zubożonym uranem

Teraz Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii informuje, że zubożony uran to "standardowy" materiał w pociskach, które mają przebijać pancerz broni pancernej i że nie ma on nic wspólnego z bronią atomową.

Rosja: Nuklearne starcie z Zachodem coraz bliżej

Oświadczenie brytyjskiego resortu obrony ma związek ze słowami Władimira Putina, który potępił zapowiedź wysłania takich pocisków na Ukrainę mówiąc o ich "nuklearnym komponencie" i ostrzegł przed rosyjskim odwetem.

- Jeśli to się stanie, Rosja będzie musiała odpowiednio zareagować, biorąc pod uwagę, że kolektywny Zachód już dostarcza (Ukrainie) broń z nuklearnym komponentem - powiedział Putin podejmując na Kremlu prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Oprócz dostarczenia kompanii czołgów podstawowych Challenger 2 Ukrainie, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran

Rzeczxnik brytyjskiego resortu obrony

Z kolei minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu stwierdził, że dostarczenie Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem zbliża świat do "nuklearnego starcia" pomiędzy Rosją a zachodem.

- Kolejny krok został zrobiony, coraz mniej ich zostało - dodał.

Wielka Brytania: Rosja wie, ale dezinformuje

Kwestię dostarczenia Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem wyjaśnił w odpowiedzi rzecznik brytyjskiego resortu obrony. Zubożony uran umieszczany jest w pociskach, by ułatwić im penetrację grubego pancerza.

Czytaj więcej

Władimir Putin i jego starszy chiński brat

- Oprócz dostarczenia kompanii czołgów podstawowych Challenger 2 Ukrainie, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran. Takie pociski są skuteczne w zwalczaniu nowoczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych - stwierdził rzecznik.

- Brytyjska armia używa zubożonego uranu w swoich pociskach przeciwpancernych od dekad. To standardowy komponent i nie ma nic wspólnego  z bronią atomową - dodał. - Rosja wie o tym, ale celowo próbuje dezinformować - podkreślił.

Płk Hamish de Bretton-Gordon, były oficer brytyjskiej armii, nazwał słowa prezydenta Putina "całkowicie błędnymi".

Jego zdaniem Putin powiedział to, aby "przekonać prezydenta Xi, by przekazał mu broń i żeby przerazić społeczeństwo Zachodu" perspektywą nuklearnej eskalacji.

- Zubożony uran nie może być zmieniony w broń atomową. Putin wykorzystuje kartę nuklearnej eskalacji od początku wojny (...), ale to nie działa - dodał.

Czytaj więcej

Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy
Konflikty zbrojne
Ukraińcy: Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
ISW: Kadyrow jest gotów bronić obwodu biełgorodzkiego. Chce uniknąć walk na froncie
Konflikty zbrojne
Australia przekaże 41 myśliwców F/A-18 Hornet Ukrainie?
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Polska prosi Wielką Brytanię o wsparcie w obronie nieba
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek