Łukaszenko ostrzega przed amunicją ze zubożonym uranem dla Ukrainy. "Szaleństwo"

Przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, ostrzegł przed dostawami amunicji przeciwpancernej ze zubożonym uranem, którą Wielka Brytania chce przekazać Ukrainie razem z czołgami Challenger II.

Publikacja: 22.03.2023 11:59

Czołg Challenger II

Czołg Challenger II

Foto: PAP/PA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 392

O tym, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie takie pociski poinformowała Annabel Goldie, wiceminister obrony, w odpowiedzi na pytanie do Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii skierowane przez członka Izba Lordów, Raymonda Jolliffe'a.

"Oprócz dostarczenia Ukrainie kompanii czołgów Challenger 2, dostarczymy jej amunicję, w tym pociski przeciwpancerne, które zawierają zubożony uran" - oświadczyła Goldie.

Czytaj więcej

Ukraina dostanie pociski ze zubożonym uranem. Moskwa grozi, Londyn odpowiada

Władimir Putin potępił zapowiedź wysłania takich pocisków na Ukrainę mówiąc o ich "nuklearnym komponencie" i ostrzegł przed rosyjskim odwetem.

- Jeśli to się stanie, Rosja będzie musiała odpowiednio zareagować, biorąc pod uwagę, że kolektywny Zachód już dostarcza (Ukrainie) broń z nuklearnym komponentem - powiedział Putin podejmując na Kremlu prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Z kolei minister obrony Rosji, Siergiej Szojgu stwierdził, że dostarczenie Ukrainie pocisków ze zubożonym uranem zbliża świat do "nuklearnego starcia" pomiędzy Rosją a Zachodem.

Teraz głos w tej sprawie zabrał przywódca Białorusi, Aleksandr Łukaszenko, cytowany przez agencję BiełTA.

Zachód zjednoczył Rosję, Chiny i Białoruś

Aleksandr Łukaszenko, przywódca Białorusi

- Gdy tylko ta amunicja eksploduje na pozycjach zajmowanych przez rosyjskie jednostki, zobaczycie: odpowiedź będzie straszną lekcją dla całej planety. Rosja ma nie tylko zubożony uran, wiecie to bardzo dobrze. Jeśli oni (Zachód) są szaleni, nadadzą impetu temu procesowi. To najgorsze i najgroźniejsze. Dlatego muszą cofnąć się przed tym szaleństwem - stwierdził.

Łukaszenko mówił też, że Zachód powinien pójść w ślady Rosji i Chin i "zmierzać do porozumienia pokojowego na Ukrainie". - Zarówno przywództwo rosyjskie i jedno z największych światowych mocarstw - Chiny, i wiele innych państw się z tym zgadza - mówił Łukaszenko. 

Przywódca Białorusi mówił też, że Zachód "zjednoczył Rosję, Chiny i Białoruś". - Zdali sobie sprawę, że zrobili wszystko, aby zjednoczyć potężne, zasobne w surowce mocarstwo nuklearne, Rosję z zasobami ludzkimi mocarstwa nuklearnego, które patrzy w przyszłość (i już jest państwem numer jeden) - Chinami. Dlatego są wściekli - ocenił.

Czytaj więcej

Uranowy otwieracz czołgowych pancerzy
Konflikty zbrojne
Ławrow: Zachód bezpośrednio popiera ludobójstwo Rosjan
Konflikty zbrojne
Rosyjski propagandzista: Gdy skończą się Ukraińcy, przyjdą Polacy
Konflikty zbrojne
Prigożyn atakuje resort obrony po ataku na Moskwę. "Niech wasze domy spłoną"
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter