Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 388

"13 marca 2023 roku deputowani rosyjskiej Dumy wprowadzili projekt ustawy o zmianie przedziału wiekowego do poboru na mężczyzn w wieku 21-30 lat, z obecnych 18-27 lat. Ustawa prawdopodobnie zostanie uchwalona i weszłaby w życie w styczniu 2024 roku" - przypomina brytyjskie Ministerstwo Obrony.

Rosja od czasów sowieckich prowadzi cykle poboru dwa razy do roku. Te cykle poborowe różnią się od wyjątkowej "częściowej mobilizacji" weteranów przeprowadzanej od września 2022 roku.

"Rosja nadal oficjalnie nie dopuszcza poborowych do operacji na Ukrainie, choć co najmniej setki prawdopodobnie służyły przez administracyjne pomyłki lub po przymuszeniu do podpisania kontraktów" - stwierdzono w raporcie.

"Wielu mężczyzn w wieku 18-21 lat obecnie ubiega się o zwolnienie z poboru ze względu na fakt, że są w trakcie studiów wyższych. Jest bardzo prawdopodobne, że władze zmienią przedział wiekowy, aby zwiększyć liczbę żołnierzy, zapewniając, że studenci zostaną ostatecznie zmuszeni do służby" - czytamy.

"Nawet jeśli Rosja nadal będzie powstrzymywać się od wysyłania poborowych na wojnę, dodatkowi poborowi uwolnią większą część żołnierzy zawodowych do walki" - przekazało ministerstwo.

W raporcie z 17 marca stwierdzono, że tempo rosyjskich operacji wzdłuż całej linii frontu jest najwolniejsze od stycznia 2023 roku.