Think tank: Putin przekonuje, że Zachód chce zniszczyć Rosję. Ma w tym cel

"Rosyjskie władze prowadzą operację informacyjną, która fałszywie przedstawia rosyjską wojnę na Ukrainie jako egzystencjalne zagrożenie dla Federacji Rosyjskiej" - czytamy w najnowszej analizie Instytutu Studiów nad Wojną (ISW), think tanku z USA.

Publikacja: 28.02.2023 05:56

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 370

ISW odnotowuje, że Władimir Putin 26 lutego, na antenie telewizji Rossija-1 ostrzegł, że nie wie czy "taka grupa etniczna jak Rosjanie może przetrwać w formie, w której dziś istnieje", jeśli Zachodowi "powiedzie się zniszczenie Federacji Rosyjskiej i ustanowienie kontroli nad jej częścią".

"Putin oskarżył Zachód o to, że ten ma już 'na papierze' plany zniszczenia Federacji Rosyjskiej w obecnej formie" - czytamy w analizie.

"Putin zaznaczył też, że Rosja musiała zawiesić udział w traktacie START, aby zapewnić strategiczną stabilność i bezpieczeństwo w świetle działań Zachodu chcącego wykorzystać START do ograniczenia strategicznych możliwości Rosji" - pisze ISW (START to układ o redukcji zbrojeń strategicznych wprowadzający mechanizmy obustronnej kontroli arsenału atomowego USA i Rosji - red.).

Czytaj więcej

Rzecznik Kremla: NATO de facto w stanie wojny z Rosją

ISW odnotowuje, że Putin zaczął "stwarzać warunki do prowadzenia takiej operacji informacyjnej w przemówieniu do Zgromadzenia Federalnego z 21 lutego", w którym oskarżył Zachód o "wykorzystanie wojny na Ukrainie do zagrożenia egzystencji Federacji Rosyjskiej".

Język Putina ma na celu napędzanie poparcia dla wojny w Rosji

Fragment analizy ISW

Think tank odnotowuje, że podobne egzystencjalne obawy wzbudza były prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew w swoim eseju opublikowanym 27 lutego, w którym oskarża Zachód o zaognianie konfliktu na Ukrainie "od czasu upadku ZSRR".

Według ISW słowa Putina i Miedwiediewa są próbą pokazania, iż wojna na Ukrainie ma "większą stawkę dla Rosji i Zachodu niż ma w rzeczywistości". "Język Putina ma na celu napędzanie poparcia dla wojny w Rosji i wzbudzanie obaw na Zachodzie związanych z niestabilnością, która mogłaby mieć miejsce po upadku Rosji, aby powstrzymać wsparcie Zachodu dla Ukrainy i przekonać Zachód do nakłonienia Kijowa do przyjęcia żądań Rosji" - ocenia ISW.

Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi
Konflikty zbrojne
W maju Rosjanie atakują Kijów średnio co dwa dni. Kolejny nocny alarm
Konflikty zbrojne
Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 458