Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

Norweskie dzienniki poinformowały o planach rządu w Oslo we wtorek wieczorem, po tym jak pojawiły się informacje, że kanclerz Olaf Scholz ma zgodzić się na przekazanie niemieckich czołgów Ukrainie i wydać zgodę na ich reeksport przez kraje, które posiadają niemieckie czołgi w swoich arsenałach.

Hiszpański dziennik "El Pais" pisze z kolei, że Hiszpania jest gotowa dołączyć do państw dostarczających czołgi Leopard 2 Ukrainie, jeśli Niemcy wydadzą zgodę na ich reeksport. "El Pais" pisze, że hiszpańska armia ma 347 czołgów Leopard, z czego 239 to model Leopard 2E a 108 - Leopard 2A4.

Jednocześnie amerykańskie media zaczęły podawać, że USA są bliskie decyzji o wysłaniu ok. 30 czołgów M1 Abrams Ukrainie.

Czytaj więcej

Brytyjski resort obrony: Rosyjscy żołnierze nie chcą czołgu T-14 Armata

Już wcześniej Wielka Brytania podjęła decyzję o wysłaniu 12 czołgów Challenger II Ukrainie.

Polska zadeklarowała, że w ramach międzynarodowej koalicji, jest gotowa przekazać 14 czołgów Leopard 2 ukraińskiej armii.

Norweskie dzienniki piszą, że rząd w Oslo nie podjął jeszcze decyzji ws. dostaw leopardów na Ukrainę - ale władze Norwegii rozważają wysłanie na Ukrainę od 4 do 8 ze swoich 36 czołgów Leopard 2.

Polska zadeklarowała, że w ramach międzynarodowej koalicji, jest gotowa przekazać 14 czołgów Leopard 2 Ukrainie

Z kolei premier Holandii, Mark Rutte, w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung", którą opublikowano we wtorek mówi, że Holandia może wykupić 18 dzierżawionych od Niemiec czołgów Leopard 2 i przekazać je Ukrainie.

Wcześniej gotowość do przekazania Ukrainie czołgów Leopard 2 sygnalizowały Dania i Finlandia.

W grudniu, w rozmowie z "The Economist", głównodowodzący ukraińską armią, gen. Walerij Załużny mówił, że jego kraj potrzebuje 300 zachodnich czołgów, by odzyskać tereny utracone na rzecz Rosji po 24 lutego 2022 roku.