Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 336

Decyzja o zwiększeniu produkcji amunicji artyleryjskiej w USA ma na celu uzupełnienie składów amunicji wydrenowanych z pocisków w związku ze wsparciem militarnym USA dla Ukrainy oraz stworzenie zapasów amunicji na poczet przyszłych konfliktów zbrojnych - pisze "New York Times".

Plany zwiększenia produkcji amunicji obejmują rozbudowę już istniejących zakładów produkujących pociski artyleryjskie i pozyskanie nowych producentów - czytamy w artykule.

Czytaj więcej

CNN: USA chcą wysłać ok. 30 czołgów Abrams Ukrainie

Przed inwazją Rosji na Ukrainę, produkcja amunicji artyleryjskiej na potrzeby armii USA wynosiła 14 400 pocisków miesięcznie. Jednak, w związku z pomocą wojskową udzielaną Ukrainie, we wrześniu Pentagon postawił przed dostawcami pocisków zadanie potrojenia produkcji, a potem - w styczniu - ponownego jej podwojenia, tak aby osiągnąć poziom 90 tys. i więcej pocisków miesięcznie.

"NYT" zauważa, że w ostatnich dekadach amerykańska armia bazowała na amunicji precyzyjnej, która jest potrzebna w znacznie mniejszych ilościach - tymczasem na Ukrainie masowo wykorzystywana jest amunicja niekierowana.

1 mln

Tyle pocisków wysłały dotychczas USA na Ukrainę

Plany dotyczące tak dużego zwiększenia ilości produkowanej amunicji są sygnałem, że USA zamierzają wspierać Ukrainę niezależnie od tego, jak długo będzie trwała jej wojna z Rosją - zauważa amerykański dziennik.

Departament Obrony ma sfinansować powstanie nowych fabryk produkujących amunicję i będzie wydawał miliard dolarów rocznie, przez najbliższych 15 lat, by zmodernizować zakłady zarządzane przez administrację, tak, aby zwiększyć automatyzację pracy, poprawić poziom bezpieczeństwa pracowników i - co za tym idzie - produkować amunicję szybciej. Od sierpnia Kongres przeznaczył na ten cel 1,9 mld dolarów.

Dotychczas USA wysłały ponad milion pocisków na Ukrainę - podaje "NYT".

Pentagon odmawia komentarza na pytanie o pozostałą w magazynach amerykańskiej armii ilość pocisków kalibru 155 mm.

"New York Times" przypomina, że pod koniec II wojny światowej USA posiadały ok. 85 fabryk produkujących amunicję. Obecnie Pentagon otrzymuje amunicję z sześciu fabryk zarządzanych przez administrację.