Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 316

Patriarcha Cyryl w przeszłości popierał rosyjską agresję na Ukrainie.

W połowie grudnia prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał Rosjan, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia zaczęli wycofywać się z Ukrainy w geście dobrej woli.

Czytaj więcej

Rosja wyklucza "świąteczne zawieszenie broni". Jeniec z USA odzyskał wolność

W odpowiedzi rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow stwierdził, że takiego tematu, jak i tematu świątecznego zawieszenia broni "nie ma na agendzie".

W połowie grudnia prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, wezwał Rosjan, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia zaczęli wycofywać się z Ukrainy

Teraz, w wydanym oświadczeniu, patriarcha Cyryl wezwał "wszystkie strony zaangażowane w konflikt do zawieszenia broni i zawarcia rozejmu poczynając od 12:00 6 stycznia do 24:00 7 stycznia, tak aby prawosławni mogli wziąć udział w uroczystościach cerkiewnych w Wigilię i w dzień narodzin Chrystusa".

W odpowiedzi na ten apel Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego przypomniał, że Cyryl "zachowuje się jak propagandzista wojenny", "wzywał do ludobójstwa Ukraińców" i "domagał się większej militaryzacji Federacji Rosyjskiej". Jego oświadczenie to - jak pisze Podolak - "cyniczna pułapka i element propagandy".

7 stycznia Boże Narodzenie świętują wierni rosyjskiego, serbskiego, jerozolimskiego i gruzińskiego Kościoła prawosławnego, a także część prawosławnych mieszkańców Ukrainy.