Think tank: tempo operacji na Ukrainie wzrośnie w najbliższych tygodniach

Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) sugerują, że w najbliższym czasie tempo operacji wojskowych na Ukrainie wzrośnie. Może to nastąpić w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Publikacja: 27.11.2022 07:52

Think tank: tempo operacji na Ukrainie wzrośnie w najbliższych tygodniach

Foto: PAP/Vladyslav Karpovych

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 277

Analitycy informują, że ogólne tempo działań na linii frontu spadło w ostatnich dniach z powodu pogarszających się warunków pogodowych, ale prawdopodobnie wzrośnie w ciągu najbliższych kilku tygodni wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem ziemi na całym obszarze walk.

Ukraińskie i rosyjskie raporty z kluczowych odcinków frontu na wschodniej i południowej Ukrainie, w tym ze Swatowa i Bachmutu, wskazują, że działania po obu stronach były dotychczas utrudnione z powodu silnych podtopień spowodowanych opadami deszczu.

Jak zauważają eksperci, przewidywane niższe temperatury w ciągu najbliższego tygodnia prawdopodobnie spowodują zamrożenie gruntu i przyspieszenie tempa walk wraz ze wzrostem aktywności obu stron.

Nie wiadomo, czy któraś ze stron aktywnie przygotowuje się w tej chwili do wznowienia większych operacji ofensywnych lub kontrofensywnych, ale czynniki meteorologiczne, które utrudniały takie działania, zaczną ustępować.

W międzyczasie rosyjscy urzędnicy kontynuują działania mające na celu deportację dzieci do Rosji pod pozorem rehabilitacji medycznej i programów adopcyjnych.

Ukraińcy poinformowali, że rosyjska administracja okupacyjna w obwodzie ługańskim przeprowadziła badania medyczne 15 000 dzieci w wieku od dwóch do 17 lat i stwierdziła, że 70 procent dzieci (10 500) wymaga "specjalnej opieki medycznej", co wymagało przewiezienia ich do Rosji na "leczenie".

W ocenie ISW rosyjscy urzędnicy prowadzą celową kampanię depopulacyjną na okupowanych terytoriach Ukrainy.

Konflikty zbrojne
Rosyjscy pranksterzy wkręcili byłego polskiego prezydenta? Komorowski zaprzecza
Konflikty zbrojne
Izrael szykuje się do nowej wojny. Armia zatwierdziła plany
Konflikty zbrojne
Na Ukrainie zmieniają się nastroje. Sondaż: Co trzeci Ukrainiec gotów na kompromis z Rosją
Konflikty zbrojne
Huti zatopili statek na Morzu Czerwonym. W ataku zginął jeden z marynarzy
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Konflikty zbrojne
Rosja potwierdziła sukces ukraińskiego wojska. Wydano nakaz aresztowania
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży