Ponad 750 rosyjskich samolotów wojskowych na lotniskach wokół Ukrainy

Rosja wykorzystuje wszystkie białoruskie lotniska do rozmieszczania swoich samolotów bojowych - MiG-31K, Su-30, Su-34, Su-35 i śmigłowców bojowych Ka-52 - informuje rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych, Jurij Ignat.

Publikacja: 14.11.2022 14:56

MiG-31K

MiG-31K

Foto: Dmitriy Pichugin (GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html> or GFDL 1.2 <http://www.gnu.org/licenses/old-licenses/fdl-1.2.html>), via Wikimedia Commons

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 264

Ignat poinformował, że na niemal 40 lotniskach znajdujących się na terenach graniczących z Ukrainą, w tym na okupowanym przez Rosję Krymie i na Białorusi, znajduje się obecnie ponad 750 rosyjskich samolotów bojowych.

- Rosja wykorzystuje wszystkie białoruskie lotniska, bez wyjątku, których potrzebuje do rozmieszczenia swojego sprzętu wojskowego. Wiemy, że na lotniskach znajdują się samoloty MiG-31K, z powodu których w naszym kraju rozlegają się alarmy bombowe (samoloty MiG-31K to ciężkie myśliwce wykorzystywane przez Rosję do ataków rakietowych na cele na Ukrainie - red.). Oni (Rosjanie) umieszczają też tam (na Białorusi) inne rodzaje samolotów: Su-30, Su-34, Su-35, a także śmigłowce K-52. Liczba samolotów znajdujących się wokół naszych granic, na 40 lotniskach wojskowych, o których mówimy - w Autonomicznej Republice Krymu, Rosji i na Białorusi - znajduje się ponad 750 samolotów, które są rozproszone na dużym terytorium wokół Ukrainy - mówił rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych.

Czytaj więcej

Rosja: Senatorowie chcą odbierać obywatelstwo za dezercję lub poddanie się

Ignat mówił też, że Ukraińcy zniszczyli ok. 330 dronów-kamikadze Shahed-136 z ok. 400, które Rosja wysłała przeciwko celom na Ukrainie.

Na pytanie iloma dronami z Iranu dysponuje obecnie Rosja, Ignat odparł, że oprócz dronów Shahed-136 Rosjanie mają też drony Mohajer-6 i Shahed-131.

Rosja wykorzystuje wszystkie białoruskie lotniska, bez wyjątku, których potrzebuje do rozmieszczenia swojego sprzętu wojskowego

Jurij Ignat, rzecznik ukraińskiego Dowództwa Sił Powietrznych

- Niedawno wywiad informował, że Rosja zamówiła latem 1 750 tych bezzałogowych statków powietrznych. Ale zamówienie to jedno, a trzeba jeszcze je otrzymać, odebrać i rozmieścić. Na dziś wiemy o takiej liczbie dronów (400 użytych przeciwko Ukrainie - red.), którą wcześniej wspomniałem - wyjaśnił.

Od 24 lutego - jak podaje Sztab Generalny armii Ukrainy - ukraińska armia zniszczyła 278 rosyjskich samolotów, 261 śmigłowców i 1 509 bezzałogowych statków powietrznych.

Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Na co muszą szykować się Rosjanie? Pieskow nie odpowiada
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: Moskwa zaatakowana dronami chińskiej produkcji
Konflikty zbrojne
Minister obrony Ukrainy: Niemcy mogłyby przekazać nam myśliwce Eurofighter
Konflikty zbrojne
Rosja: Atak dronów na Moskwę. Uszkodzenia budynków
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Atak dronów na Moskwę. Ministerstwo Obrony Rosji wydało komunikat
Konflikty zbrojne
17 rosyjski atak powietrzny na Kijów w maju. Jedna osoba nie żyje