Prawa i wolności kobiet zostały poważnie ograniczone od czasu przejęcia władzy przez wojujących islamistów w sierpniu 2021 roku.

Zgodnie z talibskimi przepisami dotyczącymi segregacji ludzi ze względu na płeć, kobiety mogły odwiedzać parki przez trzy dni w tygodniu – w niedzielę, poniedziałek, wtorek – a mężczyźni przez pozostałe cztery.

Czytaj więcej

Afganistan. Talibowie otworzyli ogień do protestujących kobiet

Teraz kobiety w ogóle nie będą miały prawa wstępu do parków, nawet w męskim towarzystwie.

- Podjęliśmy taką decyzję, ponieważ w ciągu ostatnich 15 miesięcy, pomimo naszych wysiłków, ludzie chodzą do parku i nie przestrzegają praw szariatu – powiedział BBC Mohammed Akif, rzecznik Ministerstwa Promocji Cnoty i Zapobiegania Występkom. - Ograniczenie dotyczy wszystkich kobiet, niezależnie od tego, czy są z mahramem (męską eskortą), czy bez - dodał rzecznik.

Zakaz dotyczy parków rozrywki, odwiedzane głównie przez rodziny z dziećmi, w których zazwyczaj można jeździć samochodzikami lub na diabelskim młynie.

Zakaz na razie obowiązuje tylko w stolicy, ale najprawdopodobniej rozprzestrzeni się na cały kraj.

Pod rządami talibów kobiety w Afganistanie systematycznie pozbawiane są praw.

Zabrania się im m.in. odbywania dłuższych podróży bez męskiego opiekuna. W większej części kraju, mimo obietnic talibów  czasów tuż po objęciu władzy w sierpniu 2021 roku, dziewczęta nadal nie wróciły do szkół

Podczas gdy niektóre kobiety nadal pracują w sektorach takich jak opieka zdrowotna i edukacja, większości tego zakazano. W maju wydany został dekret nakazujący kobietom zasłaniania twarzy w miejscach publicznych, chociaż niektóre mieszkanki miast nie stosują się do tego nakazu.

Stany Zjednoczone i państwa Zachodu dotychczas nie odblokowały zdeponowanych w swoich bankach afgańskich pieniędzy. Po przejęciu władzy przez talibów uzależniono to m.in. od przestrzegania praw człowieka, z naciskiem na prawa kobiet, amnestii dla współpracowników poprzedniej władzy. Talibowie, mimo że obiecywali takie działania, dotychczas się z obietnic nie wywiązali.