W okupowanym Melitopolu za pisanie o "orkach" grozi więzienie

W okupowanym przez Rosję Melitopolu rosyjska armia prowadzi kontrolę telefonów mieszkańców zatrzymując osoby rozmawiające przez telefon na ulicach - informuje mer Melitopola, Iwan Fedorow.

Publikacja: 31.10.2022 07:03

Melitopol

Melitopol

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250

Fedorow, na antenie ukraińskiej telewizji mówił, że "cenzura została wprowadzona od pierwszych miesięcy okupacji" miasta położonego w obwodzie zaporoskim.

- Już w tamtym czasie ograniczono liczbę kanałów komunikacyjnych: wyłączono telewizję, dostęp do internetu został ograniczony, łączność mobilna była regularnie wyłączana. Teraz Rosjanie próbują wprowadzać nie tyle cenzurę co terror z użyciem cenzury. Na mocy własnych "przepisów" mogą rekwirować telefony przechodniów do kontroli - oświadczył mer.

Czytaj więcej

W Rosji zaczyna się pobór. Do armii trafi 120 tys. osób

Według Fedorowa kontrole wyglądają następująco: mieszkaniec miasta idzie ulicą, rozmawiając przez telefon. Pojawiają się funkcjonariusze służb bezpieczeństwa i rekwirują telefon. Najpierw sprawdzają czy dana osoba śledzi ukraińskie kanały w serwisie Telegram. Jeśli tak jest - posiadacza telefonu karze się grzywną.

Według mera Melitopola terror jest coraz intensywniejszy

- Jeśli słowa "orki" i "raszyści" (pogardliwe określenia Rosjan stosowane przez Ukraińców) zostaną znalezione w telefonie, jego posiadacz zostaje aresztowany. W areszcie może przebywać od kilku dni do kilku miesięcy - twierdzi Fedorow.

Fedorow mówił też, że kontrole prowadzone są również w domach mieszkańców Melitopola. Za posiadanie ukraińskich symboli narodowych grożą konfiskaty własności.

Według mera Melitopola terror jest coraz intensywniejszy ponieważ "najeźdźcy nie mogą zapewnić sobie lojalności mieszkańców".

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim