Think tank: Wypowiedzi Putina wskazują, że nadal chce zmienić władze w Kijowie

"Retoryka prezydenta Rosji, Władimira Putina wskazuje, że nie jest on zainteresowany poważnymi negocjacjami z Ukrainą i nadal obstaje przy maksymalistycznych celach wojny" - czytamy w najnowszej analizie think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) dotyczącej wojny Rosji z Ukrainą.

Publikacja: 27.10.2022 05:46

Władimir Putin

Władimir Putin

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 246

ISW cytuje wypowiedzi Putina w czasie spotkania z przedstawicielami służb specjalnych państw Wspólnoty Niepodległych Państw, w trakcie którego prezydent Rosji mówił, że Ukraina "straciła suwerenność", a USA wykorzystują ten kraj jako "taran przeciwko Rosji, Związkowi Białorusi i Rosji, ODKB oraz WNP".

"Przewodniczący rosyjskiej Dumy, Wiaczesław Wołodin wzmocnił tę narrację, stwierdzając, iż 'Ukraina straciła zdolność do istnienia jako państwo', 'Ukraina jest okupowana przez NATO' i '(Ukraina) stała się kolonią USA'" - odnotowują analitycy ISW. 

"Ten język jest niespójny z negocjacjami prowadzonymi na zasadzie równości (stron) ws. zawieszenia broni, nie mówiąc już o rozpoczęciu szukania rozwiązania konfliktu, który rozpoczęła Rosja" - czytamy w analizie.

Czytaj więcej

Rosjanie okopują się na południu Ukrainy. Najcięższe walki w obwodzie donieckim

ISW ocenia, że słowa Putina i Wołodina wskazują na to, iż Kreml nadal dąży do pełnego zwycięstwa na Ukrainie i zmiany władz w Kijowie, która doprowadziłaby do trwałej reorientacji polityki Ukrainy, odciągnięcie jej od Zachodu i poddanie kontroli Rosji.

Kreml nadal dąży do pełnego zwycięstwa na Ukrainie i zmiany władz w Kijowie

Fragment analizy ISW

"To wskazuje też, że cele Putina wykraczają poza terytorium, które anektował i poza terytorium, które jego siły rzeczywiście kontrolują" - czytamy w analizie.

ISW pisze też, że rosyjscy urzędnicy przyznają, iż Rosja deportuje dzieci z Ukrainy do Rosji pod pozorem procedur adopcyjnych lub wyjazdów wypoczynkowych. 26 października rosyjskie media informowały, że rosyjska komisarz ds. praw dziecka, Maria Lwowa-Belowa adoptowała ukraińskie dziecko deportowane z Mariupola do Rosji. Lwowa-Belowa poinformowała, że rosyjscy urzędnicy przywieźli 31 dzieci z Mariupola do Rosji, a jej urząd pracuje nad "rehabilitacją" dzieci ukraińskich ze stref działań wojennych. ISW ocenia, że wymuszone adopcje ukraińskich dzieci przez rosyjskie rodziny mogą stanowić naruszenie Konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim