Reklama
Rozwiń

Ekspert: Wnioski z Ukrainy - łatwo jest niszczyć infrastrukturę krytyczną

Bezzałogowy statek powietrzny może przenieść też np. długi drut i spowodować spięcie w napowietrznych liniach energetycznych. Takie ataki już miały miejsce, np. w USA w Pensylwanii - mówi dr Jędrzej Łukasiewicz, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, pilot.

Publikacja: 23.10.2022 15:00

Uszkodzona przez Rosjan elektrownia w Charkowie

Uszkodzona przez Rosjan elektrownia w Charkowie

Foto: PAP/EPA

"Rzeczpospolita": Powinniśmy wyciągać wnioski z obserwacji wojny w Ukrainie, gdzie drony niszczą infrastrukturę wrażliwą, np. stacje energetyczne?

Obserwując walki w Ukrainie, możemy przekonać się, jak łatwo ładunkiem wybuchowym można zniszczyć elementy infrastruktury krytycznej. Powoduje to koszty finansowe i zakłócenie funkcjonowania systemów ważnych dla państwa. Oczywiście skutkiem ataku są też ofiary wśród ludzi. Bezzałogowy statek powietrzny może przenieść też np. długi drut i spowodować spięcie w napowietrznych liniach energetycznych. Takie ataki już miały miejsce, np. w USA w Pensylwanii. Skuteczny atak może powodować konsekwencje ekonomiczne, społeczne, polityczne lub ekologiczne, gdy skutkiem stanie się zanieczyszczenie otoczenia atakowanego obiektu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1228
Konflikty zbrojne
Kto podjął decyzję o wstrzymaniu dostaw broni na Ukrainę? Była jednostronna
Konflikty zbrojne
Zmasowany atak Rosji na Kijów. Duże zniszczenia i ranni
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1226
Konflikty zbrojne
Przed rozmowami o rozejmie Netanjahu stawia sprawę jasno. Nie ma miejsca w Gazie dla Hamasu