Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 216

DiCarlo powiedziała, że ​​po śledztwach na terenie Kijowa, Czernihowa, Charkowa i Sum, Niezależna Międzynarodowa Komisja Śledcza ds. Ukrainy (z mandatu Rady Praw Człowieka) stwierdziła, że ​​„na Ukrainie popełniono zbrodnie wojenne".

Wśród innych ustaleń komisję uderzyła duża liczba egzekucji i innych naruszeń dokonanych przez siły rosyjskie.

- Jesteśmy poważnie zaniepokojeni zarzutami o naruszenia popełnione w części północno-wschodniej Ukrainy, w tym po odzyskaniu ponad 400 ciał z prowizorycznych grobów w Izium - mówiła DiCarlo przed Radą Bezpieczeństwa ONZ.

OHCHR współpracuje z władzami lokalnymi w celu zbadania zarzutów łamania praw człowieka na obszarach, na których toczyły się i toczą działania wojenne/

- Rzadko, jeśli w ogóle, społeczność międzynarodowa zbiera tak wiele dowodów na łamanie praw człowieka, zbrodnie wojenne i inne okrucieństwa, jakie miały miejsce - mówiła DiCarlo. - To tragiczne, że nie byliśmy w stanie ich powstrzymać. Ale byłoby wstydem, gdybyśmy nie byli w stanie zapewnić sprawiedliwości ofiarom i ich bliskim. Odpowiedzialni za zbrodnie popełniane na Ukrainie, gdziekolwiek są, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności.