Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 211

Fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zapowiedział, że jego kraj nie chce być strefą tranzytową dla Rosjan z wizami Schengen wydawanych przez inne kraje. Dlatego Helsinki podjęły decyzję o zakazie wjazdu rosyjskich turystów, a MSZ wraz z innymi resortami rozpoczął wdrożenie tej decyzji.

- Dzisiaj postanowiliśmy rozpocząć przygotowywanie krajowej decyzji ograniczającej lub całkowicie zapobiegającej napływowi turystów (z Rosji - red). Decyzja obejmie nowe przepisy, które zostaną stworzone bardzo szybko – zapowiedział Haavisto w czwartek na konferencji prasowej w kuluarach Zgromadzenie Ogólnego ONZ w Nowym Jorku Słowa ministra cytuje "Iltalehti".

Czytaj więcej

Finlandia informuje o "intensywnym ruchu" na granicy z Rosją

Minister przypomniał, że Finlandia już wcześniej zajęła stanowisko, że zwykły obywatel Rosji podróżujący w celach turystycznych nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Obecnie jednak, według ministra, istnieje też aspekt moralny.

- Nie ma moralnych ani etycznych podstaw, aby Rosjanie tak jak zwykle kontynuowali swoje wakacje i podróże do Finlandii lub innych części Europy, podczas gdy Rosja prowadzi wojnę z Ukrainą – powiedział Pekka Haavisto.

Kraje graniczące z Federacją Rosyjską mogły nałożyć ograniczenia wjazdu obywateli Federacji Rosyjskiej na poziomie krajowym

Szef fińskiej dyplomacji przypomniał, że Finlandia ma już indywidualny mechanizm, w którym nie wydaje już Rosjanom wiz krajowych. Nawet osobom, które już otrzymały wizę, można odmówić wjazdu do kraju.

Na początku września kraje UE uzgodniły zawieszenie umowy o ułatwieniach wizowych z Rosją. Proces uzyskania Schengen wydłużył się, opłata wzrosła. Kraje graniczące z Federacją Rosyjską mogły nałożyć ograniczenia wjazdu obywateli Federacji Rosyjskiej na poziomie krajowym. Zrobiły to od 19 września Polska, Litwa, Łotwa i Estonia.