Po ataku Rosji na Ukrainę tylko niektóre państwa, w tym Polska, utrudniły możliwość wjazdu obywatelom rosyjskim. Wydawanie wiz dla Rosjan zawiesiły Czechy, a także Łotwa, Litwa i Estonia, z kolei Dania i Holandia nie wydają wiz krótkoterminowych.

Polska od marca zablokowała wydawanie wiz turystycznych. Ograniczenie wjazdu nie obejmuje osób uprawnionych, m.in. studentów, osób posiadających zezwolenie na pracę w naszym kraju lub tych, którym wydano już wcześniej tytuły pobytowe. – W tej kategorii nie mieszczą się podróżni obywatele Rosji, którzy posiadają wyłącznie wizy turystyczne – tłumaczy por. Anna Michalska, rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Czytaj więcej

61,5 tys. Rosjan wjechało do Polski od wybuchu wojny. Będzie unijny szlaban?

Szlaban otwarty

Ograniczenia wynikają z rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 13 marca 2020 r. (później jeszcze zmienianego) w sprawie czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych i dotyczą granicy państwowej z Republiką Białorusi (nie obejmują obywateli Białorusi) oraz z Rosją. – Na pozostałych odcinkach zewnętrznej granicy państwowej wjazd obywateli Rosji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odbywa się po spełnieniu wymogów określonych przez kodeks graniczny Schengen, zgodnie z którymi co do zasady obywatele Rosji posiadający paszporty służbowe oraz paszporty zwykłe powinni posiadać wizy lub tytuły pobytowe – dodaje por. Michalska.

Dzięki temu od 24 lutego do 9 sierpnia do Polski wjechało 61 tys. 514 obywateli Rosji – średnio to około 380 osób dziennie. To prawie tyle samo ile w ubiegłym roku – w I półroczu 2021 r. do Polski przyjechało 68,4 tys. Rosjan. Turystykę ograniczała wtedy pandemia i obostrzenia dla niezaszczepionych.

Bezprecedensowe w historii sankcje na podmioty i obywateli Rosji wydane przez państwa UE, Stany Zjednoczone i inne kraje, choć objęły tysiące podmiotów gospodarczych i obywateli rosyjskich wspierających agresję lub reżim Putina, nie dotyczą wszystkich obywateli. Także w Polsce od lat Rosjanie prowadzą swoje biznesy, posiadają nieruchomości.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Nie wszyscy Rosjanie są z Putinem

Obecnie ok. 13 tys. Rosjan ma prawo pobytu w Polsce. Jak podaje nam Ministerstwo Rozwoju i Technologii, dziś „w bazie CEIDG jest 1120 jednoosobowych działalności gospodarczych (aktywnych i zawieszonych), w których przedsiębiorca posiada obywatelstwo rosyjskie i inne. Z tego 903 to firmy osób posiadających wyłącznie obywatelstwo rosyjskie”. Tylko w ubiegłym roku obywatele Federacji Rosyjskiej kupili w Polsce 25 lokali i 54 nieruchomości gruntowe. – Dopóki nasze służby nie uznają ich za persona non grata, mogą tu mieszkać. Wielu z nich ma polskich małżonków, ich dzieci są Polakami. Trudno ich stąd wyrzucać – mówi nam wysoko postawiony polityk PiS.

Niewielu uciekinierów

Poza tym Polska przyjmuje uchodźców z Rosji, którzy są w swoim kraju prześladowani. Jak podaje „Rzeczpospolitej” Jakub Dudziak, rzecznik Urzędu do Spraw Cudzoziemców, od początku stycznia do końca lipca tego roku wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce złożyło 1 tys. obywateli Rosji – 72 proc. dotyczy osób narodowości czeczeńskiej, a więc nie są to osoby, które przeciwstawiły się agresji Rosji na Ukrainę. W tym samym okresie 2021 r. wnioski uchodźcze złożyło prawie 0,6 tys. Rosjan (w tym 80 proc. narodowości czeczeńskiej). Ilu ochronę w tym roku otrzymało? 49 obywateli Federacji Rosyjskiej, z czego 21 to osoby narodowości czeczeńskiej.

Mimo ograniczeń dla Rosjan w Europie, w tym braku bezpośrednich połączeń lotniczych, w te wakacje nie brakuje rosyjskich turystów na ulicach Londynu, Pragi, Budapesztu. Bo nadal większość krajów UE wydaje 90-dniowe wizy Schengen Rosjanom, którzy mogą na nich jeździć po całej Europie. W tym tygodniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał unijne państwa, by wydały jednolity i całkowity zakazu wjazdu Rosjanom do Wspólnoty i wydalenia tych, którzy już tam są, bez względu na ich stosunek do rosyjskiej agresji na Ukrainę (piszemy o tym niżej). Tylko w Niemczech mieszka ok. 200 tys. obywateli Rosji.

Czytaj więcej

Czy kraje UE przestaną wydawać wizy Rosjanom? „Woda na młyn rosyjskiej propagandy”

Apel Ukrainy popierają niektóre państwa. Komisja Europejska otrzymała oficjalny wniosek o wprowadzenie zakazu wydawania wiz Schengen dla obywateli Rosji.