Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 166

Przemawiając na konferencji prasowej obok ministra spraw zagranicznych RPA Nalediego Pandora, sekretarz stanu USA, Antony Blinken, powiedział, że „Stany Zjednoczone uważają, że należy przeciwstawić się Rosji, ponieważ jej agresja na Ukrainę zagraża fundamentalnym zasadom systemu międzynarodowego”. - Jeżeli pozwolimy tak dużemu krajowi zastraszyć mniejszy, po prostu najechać go i zająć jego terytorium, to będzie to dla Rosji sezon otwarty, nie tylko w Europie, ale na całym świecie - podkreślił. 

Podczas konferencji prasowej swoje stanowisko w sprawie wojny w Ukraine zajął również minister spraw zagranicznych RPA, Naledi Pandor. Jak powiedział, „nikt w RPA nie popiera wojny na Ukrainie, ale przepisy prawa międzynarodowego nie są stosowane równomiernie”. - Powinniśmy być równie zaniepokojeni tym, co dzieje się z mieszkańcami Palestyny, jak tym, co dzieje się z mieszkańcami Ukrainy - stwierdził. 

Czytaj więcej

Blinken rozmawiał z Ławrowem. "Świat nigdy nie uzna aneksji terytorium Ukrainy"

Republika Południowej Afryki wstrzymała się od głosu ONZ potępiającego inwazję na Ukrainę i podobnie, jak inne kraje afrykańskie, oparła się wezwaniom do potępienia Rosji.