Ukraina chce, by porozumienie ws. zboża objęło też rudę żelaza

Ukraina apeluje, by rozszerzyć porozumienie ws. transportu zboża drogą morską z ukraińskich portów, tak aby objęło ono inne niż żywność produkty - informuje "Financial Times".

Publikacja: 05.08.2022 07:33

Statek Razoni

Statek Razoni

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 163

- To porozumienie dotyczy logistyki, ruchu jednostek przez Morze Czarne - stwierdził wiceszef resortu gospodarki Ukrainy, Taras Kaczka, w rozmowie z "FT".

- Jaka jest różnica między zbożem a rudą żelaza? - pytał.

22 lipca Turcja, ONZ, Rosja i Ukraina zawarły porozumienie ws. transportu zboża i produktów żywnościowych z trzech ukraińskich portów nad Morzem Czarnym drogą morską.

Czytaj więcej

Dlaczego Rosja zgodziła się na wypłynięcie z Odessy statku ze zbożem?

Pierwszym od wybuchu wojny na Ukrainie statkiem, który opuścił ukraiński port nad Morzem Czarnym ze zbożem na pokładzie, był pływający pod banderą Sierra Leone statek "Razoni". Statek, na pokładzie którego znajdowała się kukurydza, płynie do portu Trypolis w Libanie.

W piątek opuścić ukraińskie porty nad Morzem Czarnym mają statki, na pokładzie których znajduje się łącznie 58 041 ton zboża. Z kolei do Czarnomorska przypłynie w piątek statek Osprey S, pływający pod banderą Liberii - i będzie to pierwszy statek cywilny, który wpłynie do ukraińskiego portu, od początku wojny.

W piątek opuścić ukraińskie porty nad Morzem Czarnym mają statki, na pokładzie których znajduje się łącznie 58 041 ton zboża

Statki, które opuszczą w piątek ukraińskie porty to "Polarnet" (popłynie do Turcji) z 12 tysiącami ton kukurydzy na pokładzie, "Rojen" (popłynie do Wielkiej Brytanii) z 13 041 ton kukurydzy na pokładzie oraz "Navistar" (popłynie do Irlandii) z 33 tys. ton kukurydzy na pokładzie.

Konflikty zbrojne
Petersburg wyda ponad 170 mln rubli na reklamę służby wojskowej
Konflikty zbrojne
Putin zezwala na przeprowadzenie wyborów na anektowanych terytoriach Ukrainy
Konflikty zbrojne
Łukaszenko o "broni atomowej dla wszystkich", którzy dołączą do Rosji i Białorusi
Konflikty zbrojne
W maju Rosjanie atakują Kijów średnio co dwa dni. Kolejny nocny alarm
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Ukraiński kontratak: jutro, pojutrze, za tydzień
Konflikty zbrojne
Tak zmasowanego ataku dronów na Kijów jeszcze nie było