- Rosja zamieniła cały region doniecki w punkt zapalny, w którym cywile są w niebezpieczeństwie - powiedział szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko, komentując w środę uderzenie rakietowe w Torećk.

- Wzywam wszystkich do ewakuacji. Ewakuacja ratuje życie - dodał.

Ukraina nadal kontroluje 45 proc. obwodu donieckiego, ale po zajęciu Lisiczańska w sąsiednim obwodzie ługańskim siły rosyjskie nacierają teraz na Kramatorsk i Słowiańsk. Wznowione uderzenia zwiększyły tempo ewakuacji, a większość ludzi już opuściła miasto.

- Ci, którzy widzieli (co działo się w Siewierodoniecku czy Lisiczańsku), wyjechali już dawno temu. Teraz w Słowiańsku pozostało około 23 tys. mieszkańców (z około 100 tys.), którzy zostali w mieście - powiedział mer Słowiańska Wadym Liach. - Liczba chętnych do wyjazdu wzrosła. Pracujemy nad ewakuacją w różnych kierunkach: do Lwowa, Dniepru lub Równego - dodał.

Czytaj więcej

Putin może zaproponować zawieszenie broni. Trudna decyzja przed Zełenskim

Ze względu na wzrost przepływu pasażerów opuszczających Donieck, Koleje Ukraińskie zapowiedziały, że dostarczą dodatkowe wagony, aby ułatwić transport ludzi.

Chociaż niektórzy sprzeciwiają się wezwaniom urzędników do ewakuacji, większość ludzi opuściła już kontrolowany przez Ukrainę region Doniecka. Tylko około 340 tys. osób -- z 1 670 000 przed wojną - pozostało, według Kyryłenki.

- Trudno jest namówić ludzi do ewakuacji" - powiedział. - Cały czas nad tym pracujemy. Ludzie zaczynają wyjeżdżać bardziej aktywnie, ponieważ jest chaotyczny ostrzał infrastruktury cywilnej - dodał.

Sztab Generalny ukraińskiej armii powiedział w poniedziałek, że po zajęciu ostatniego kontrolowanego przez Ukraińców miasta w obwodzie ługańskim, siły rosyjskie przygotowują się do kontynuowania ruchu w kierunku miast w obwodzie donieckim nadal kontrolowanych przez Kijów. 

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Słowiańsk i Kramatorsk to dwa największe skupiska ludności w tym rejonie. 

Po zajęciu miasta Lisiczańsk, siły rosyjskie kontrolują obecnie prawie cały obwód ługański, z wyjątkiem kilku stref oporu.