- Putin może zaproponować zawieszenie broni, aby dać sobie możliwość umocnienia zdobyczy, które udało mu się osiągnąć do tej pory - powiedział stacji CNBC Victor Abramowicz, dyrektor firmy Ostoya Consulting, która doradza firmom z branży obronnej.

Prezydent Rosji w poniedziałek pogratulował swoim wojskom "wyzwolenia" obwodu ługańskiego po kilku tygodniach krwawych walk, które zebrały żniwo zarówno po stronie rosyjskiej, jak i ukraińskiej. Ogromna część infrastruktury tego obszaru, w tym budynki mieszkalne, została zrównana z ziemią. 

Siły rosyjskie koncentrują się obecnie na zdobyciu sąsiedniego obwodu donieckiego - według lokalnych urzędników prowincja ta znalazła się pod ciężkim ostrzałem.

Choć kampania nie poszła po myśli Moskwy, Abramowicz uważa, że Rosja wydaje się "prawie na pewno" w stanie osiągnąć swoje bardziej ograniczone cele w Donbasie. Jeśli Putin następnie zaoferuje zawieszenie broni, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski będzie w trudnym położeniu - powiedział.

Czytaj więcej

Rosyjscy separatyści zajęli dwa zagraniczne statki w Mariupolu

- Nie ma szczególnego powodu, aby wierzyć, że akceptacja rosyjskiego zawieszenia broni faktycznie doprowadzi do trwałego pokoju - powiedział, dodając, że dałoby to Rosji potencjał do ufortyfikowania swoich wojsk i ponownego ataku w przyszłości.

- Z drugiej strony, jeśli Zełenski nie zaakceptuje zawieszenia broni, zwiększa ryzyko utraty, potencjalnie, w odpowiednim czasie, części zachodniego wsparcia, na którym polega - powiedział Abramowicz, dodając, że wybór może zostać wymuszony na nim przez zachodnich przywódców.

- To, czy Zełenski zaakceptuje takie zawieszenie broni, zależy od tego, jak duże wsparcie wojskowe i finansowe może otrzymać od Zachodu - dodał.

- Trzeba pamiętać, że w Ameryce jest duże zmęczenie wojną, ale Amerykanie mają ogromne zasoby, które mogą zaangażować na dziesięciolecia - powiedział, dodając, że Francja, Wielka Brytania i Niemcy mają różne kalkulacje dotyczące czasu, w jakim są skłonne wspierać Ukrainę.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM