Medwedczuk, nazywany najlepszym przyjacielem Putina na Ukrainie, jest w swojej ojczyźnie oskarżony o zdradę. Miał przebywać w areszcie domowym, ale udało mu się uciec dokładnie w dniu rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Był poszukiwany przez ukraińskie służby, w końcu zatrzymano go 12 kwietnia.

Czytaj więcej

Medwedczuk, "najlepszy przyjaciel Putina w Ukrainie" zatrzymany

Po zatrzymaniu Medwedczuk sam proponował, by wymieniono go na cywilów z okupowanego, odciętego od wody, żywności i leków Mariupola. O wymianę na Medwedczuka wnosili z kolei dwaj brytyjscy ochotnicy, walczący po stronie Ukrainy, wzięci do rosyjskiej niewoli.

Czytaj więcej

Medwedczuk chce wymiany na "obrońców i mieszkańców Mariupola"

Dziś o Medwedczuku wiadomo, że jest przetrzymywany na terytorium Ukrainy.

Podczas konferencji prasowej w Doniecku Leonid Słucki, deputowany rosyjskiej Dumy z ramienia Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji założonej przez Żyrinowskiego, powiedział, że Moskwa zamierza zbadać możliwość wymiany Medwedczuka na deportowanych z Azowstalu do Rosji ukraińskich żołnierzy.

27 kwietnia sekretarz prasowy Putina Dmitrij Pieskow stwierdził, że Kreml „nie mówi” o wymianie Medwedczuka na ukraińskich żołnierzy zablokowanych w Mariupolu.

20 maja brytyjskie Ministerstwo Obrony, powołując się na dane wywiadu, poinformowało, że prawdopodobnie około 1700 ukraińskich żołnierzy opuściło Azowstal, ale część obrońców miasta pozostaje w hucie.