Według ukraińskiego wywiadu wojskowego (GUR), rosyjscy żołnierze "coraz częściej odmawiają wykonywania rozkazów" swojego dowództwa dotyczących "prowadzenia aktywnych działań ofensywnych na terytorium Ukrainy".

"Kilka jednostek 70. Pułku Strzelców Zmotoryzowanych Gwardii już otwarcie odmówiło udziału w wojnie i domagało się powrotu do miejsc stałego rozmieszczenia" - twierdzi GUR ukraińskiego resortu obrony. Według tego źródła, rosyjscy dowódcy "próbują ukryć akty nieposłuszeństwa". Ukraiński wywiad wojskowy podaje, że rosyjskich żołnierzy najbardziej domagających się powrotu do Rosji wysłano na "najniebezpieczniejszą część frontu". Dowódcy mieli liczyć, że ich niesubordynowani podwładni zginą w walkach.

Czytaj więcej

Rosja: Negocjacje z Ukrainą nie są kontynuowane. To wina USA

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy podaje też, że aby "zidentyfikować i zneutralizować" inicjatorów akcji sprzeciwu udziału w działaniach zbrojnych do 70. Pułku skierowani zostali podwładni rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB), którzy mają

Wojna na Ukrainie trwa od blisko dwunastu tygodni. Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję 24 lutego od północy, z południa i ze wschodu. W związku z agresją na Ukrainę szereg państw i organizacji międzynarodowych nałożyło sankcje na Rosję, jej władze, rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa.