- Dziś skupiamy się na ostatnich wydarzeniach na Ukrainie. Brutalna inwazja Rosji traci tempo. Ze znaczącym wsparciem sojuszników i partnerów wartym miliardy dolarów, wsparciem militarnym, wsparciem finansowym, wsparciem humanitarnym, wiemy, że dzięki odwadze Ukraińców i ukraińskiej armii, przy naszej pomocy, Ukraina może wygrać tę wojnę - przekonywał Mircea Geoană.

Wcześniej o utracie tempa rosyjskiej ofensywy w Donbasie informował brytyjski resort obrony. Według Wielkiej Brytanii Rosja mogła stracić już ok. 1/3 rosyjskich wojsk lądowych przeznaczonych do inwazji na Ukrainę. 

Czytaj więcej

Rosja straciła jedną trzecią sił lądowych, które rozpoczęły wojnę 24 lutego?

Geoană pogratulował też Ukrainie zwycięstwa w konkursie Eurowizji.

- Chciałbym pogratulować Ukrainie wygrania Eurowizji. Widzieliśmy wczoraj ogromne wsparcie opinii publicznej (dla Ukrainy) w całej Europie i Australii za odwagę. Oczywiście piosenka była piękna, jest piękna. Więc komunikat, który chcemy przesłać Putinowi brzmi, że (Rosja) zaczęła najbardziej brutalną i cyniczną wojnę od czasu II wojny światowej. Prawdopodobnie (Putin) był zaskoczony odwagą Ukraińców i jednością polityczną Zachodu. Więc mówię, że jesteśmy zjednoczeni. Jesteśmy silni i będziemy nadal pomagać Ukrainie w wygraniu wojny - podkreślił zastępca sekretarza generalnego NATO.

Jesteśmy silni i będziemy nadal pomagać Ukrainie w wygraniu wojny

Mircea Geoană, zastępca sekretarza generalnego NATO

Szefowie MSZ państw NATO spotykają się w Berlinie w przededniu spodziewanego złożenia przez Szwecją i Finlandię wniosków o przyjęcie do NATO. Decyzja obu krajów ma związek wojną jaką Rosja rozpoczęła na Ukrainie - Finlandia graniczy z Rosją na lądzie na odcinku długim na ponad 1 300 km, Szwecja graniczy z Rosją na Bałtyku.