"W ciągu ostatniego tygodnia bezpośrednie straty gospodarcze Ukrainy z powodu zniszczenia i uszkodzenia infrastruktury cywilnej i wojskowej wzrosły o 3,1 mld dol." - napisał w mediach społecznościowych Andrij Jermak. Szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego dodał, że łączne straty ukraińskiej gospodarki - bezpośrednie i pośrednie - z powodu wojny wynoszą od 564 do 600 mld dol.

"Rosja powinna odpowiadać za wszystkie zbrodnie i zniszczenia w naszym kraju, i kosztem agresora, oprócz pomocy międzynarodowej i środków z naszego budżetu, musimy odbudować Ukrainę" - podkreślił.

Czytaj więcej

Rozmowy o pomocy dla Ukrainy. Szef Pentagonu: Musimy działać z prędkością wojny

Według szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy, łączna kwota bezpośrednich udokumentowanych szkód w infrastrukturze na Ukrainie powstałych w wyniku inwazji wojsk rosyjskich sięga 88 mld dol.

Andrij Jermak zaznaczył, że ocena wysokości strat została sporządzona wyłącznie na podstawie publicznych źródeł. Według tych danych, na Ukrainie zniszczono lub zajęto do tej pory m.in. 277 mostów i przepraw. Uszkodzonych lub zniszczonych zostało 535 przedszkoli, 866 innych placówek oświatowych, 231 placówek medycznych, 173 zakłady i przedsiębiorstwa oraz 75 budynków administracyjnych.