Pod koniec marca Roskomnadzor zapowiedział, że Wikipedia zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za opublikowanie "niedozwolonych informacji" o inwazji Rosji na Ukrainę.

"Zgodnie z żądaniem Prokuratury Generalnej Rosji, Roskomnadzor wysłał powiadomienie do administracji serwisu internetowego, aby natychmiast usunęła nieścisłe informacje na temat specjalnej operacji wojskowej Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na Ukrainie, mające na celu dezinformację rosyjskich użytkowników" - przekazano.

Rosyjska wersja Wikipedii poinformowała, że Rosjanie oczekują usunięcia pięciu kolejnych artykułów. Wszystkie pięć artykułów dotyczy wydarzeń na Ukrainie, które miały miejsce po ogłoszeniu przez Rosję "specjalnej operacji wojskowej".

Czytaj więcej

Zdjęcia satelitarne obalają wersję Rosjan. Ciała na ulicach Buczy leżały od tygodni

Rosjanie żądają usunięcia materiałów o bitwie wokół Kijowa, zbrodniach Rosjan na Ukrainie, bombardowaniu szpitala w Mariupolu, bombardowaniu teatru w Mariupolu i masakrze w Buczy.

Na początku marca Rosja zagroziła zablokowaniem Wikipedii z powodu artykułu, w którym wspomniano o ofiarach cywilnych na Ukrainie oraz o ofiarach wśród rosyjskich żołnierzy. Artykuł nosił tytuł "Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)". Moskwa zdelegalizowała określanie inwazji Rosji na Ukrainę jako inwazji lub wojny. Zamiast tego Moskwa nazywa ją "specjalną operacją wojskową".

Praktycznie wszystkie niezależne media w Rosji zostały zamknięte w wyniku rosyjskiej inwazji. Niedawno wprowadzona ustawa o cenzurze karze osoby, które w swoich relacjach odbiegają od oficjalnej narracji Kremla na temat inwazji na Ukrainę. Ustawa przewiduje, że w przypadku uznania winy sprawcy mogą zostać skazani na karę więzienia nawet do 15 lat.