- Obywatele Rosji, jeśli nie zakończycie tej wojny, będziecie wspólnikami w najpoważniejszych zbrodniach wojennych, zbodniach przeciw pokojowi i ludzkości, w rozpętaniu i prowadzeniu agresywnej wojny, masowych mordów na cywilach, użyciu broni masowego rażenia i broni zakazanej prawem międzynarodowym - oświadczyła Wenediktowa.

Ukraińska Prokuratura Generalna podała w sobotę, że sabotażyści zastrzelili nocą rodzinę z trojgiem dzieci w Kijowie. Z kolei w obwodzie chersońskim zginąć mieli rodzice i jedna z ich córek, uczennica czwartej klasy. Rosjanie mieli też ostrzelać karetkę pogotowia wiozącą rannego.

Czytaj więcej

Zełenski odrzuca możliwość rozmów na Białorusi. "Bądźcie Białorusią, nie Rosją"

- Wasze rakiety trafiają obszary zamieszkiwane przez ludność cywilną. Dzieci, starcy i kobiety giną i odnoszą poważne rany. Rosyjskie siły zbrojne wykazują się pogardą dla prawa i zasad prowadzenia wojny, stale atakują infrastrukturę cywilną, która jest chroniona zgodnie z prawem międzynarodowym - powiedziała Wenediktowa.

Prokurator generalna mówiła, że rosyjskie wojska wystrzeliły "setki rakiet manewrujących i balistycznych" przeciwko cywilnym celom. Według jej słów kilkadziesiąt takich uderzeń miało być skierowanych przeciw przedszkolom, szkołom, szpitalom, w których leczone są dzieci.

Wygramy. Nie macie szans. My wygramy. Prawda jest po naszej stronie

Irina Wenediktowa, prokurator generalna Ukrainy

- Nasz naród jest razem i staje się coraz silniejszy. I wygramy. Nie macie szans. My wygramy. Prawda jest po naszej stronie - podkreśliła.

Zwracając się do rosyjskiego prezydenta, Wenediktowa oświadczyła: - Obywatelu Putin. Zazwyczaj nie podaję nazwiska, stosując zasadę domniemania niewinności. Ale nie w tym wypadku. Dowiedziemy w uczciwym procesie, że jesteś mordercą i zbrodniarzem wojennym XXI wieku. Oficjalnie cię o tym informuje. Jestem prokurator generalną suwerennego państwa, Ukrainy, w jej granicach, a nie w twoich. Jako prawdopodobna główna oskarżycielka przed międzynarodowym trybunałem mówię nadejdzie taki czas, że porozmawiamy w Hadze - stwierdziła.