Resort obrony Tajwanu: Chinom trudno byłoby przeprowadzić inwazję

Pełnowymiarowa inwazja chińskich sił na Tajwan, obejmująca desant żołnierzy i zajęcie przez chińską armię portów i lotnisk, byłaby trudna do przeprowadzenia przez Pekin, ze względu na problemy z jakimi Chiny musiałyby się mierzyć przy przerzuceniu wojsk i zapewnieniu im zaopatrzenia - wynika z analizy resortu obrony Tajwanu.

Publikacja: 13.12.2021 05:11

Tajwańskie myśliwce F-16

Tajwańskie myśliwce F-16

Foto: PAP/EPA

arb

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część państwa środka. Pekin nigdy nie wyrzekł się siły, jako metody przywrócenia swojej suwerenności nad wyspą.

W raporcie, przygotowanym dla tajwańskich parlamentarzystów, Ministerstwo Obrony Tajwanu podkreśla, że obecnie możliwości chińskiej armii, jeśli chodzi o przerzucanie oddziałów, które miałyby wziąć udział w inwazji na Tajwan, są ograniczone. Z szacunków resortu obrony Tajwanu wynika, że Chiny nie byłyby w stanie jednorazowo przerzucić wszystkich sił niezbędnych do dokonania inwazji. W raporcie dla parlamentarzystów Ministerstwo Obrony Tajwanu podaje, że Chiny musiałyby przy desancie korzystać m.in. z "niestandardowych" środków transportu wojsk, takich jak statki towarowe, które, by przerzucić żołnierzy na wyspę, musiałyby zawijać do portów oraz samolotów transportowych, które musiałyby lądować na lotniskach.

Czytaj więcej

Były premier Japonii: Nie bylibyśmy bezczynni, gdyby Chiny zaatakowały Tajwan

Tymczasem - jak podaje Ministerstwo Obrony Tajwanu - tajwańska armia koncentruje się na obronie portów i lotnisk, w związku z czym chińskim siłom trudno byłoby je zająć w krótkim czasie. W efekcie desant na Tajwan wiązałby się dla Chin z "ekstremalnie wysokim ryzykiem" - głosi raport, z treścią którego zapoznał się Reuters.

Wyzwaniem dla Chin - jak czytamy w raporcie - byłoby też zaopatrzenie sił, które wzięłyby udział w desancie na wyspę.

8,66 mld

Tyle, w ciągu najbliższych pięciu lat, Tajwan ma wydać dodatkowo na obronność

"Armia Tajwanu ma tę przewagę, że Cieśnina Tajwańska jest naturalną fosą, co umożliwia prowadzenie operacji mających na celu odcięcie komunistycznych wojsk od zaopatrzenia, poważnie redukując ich zdolności bojowe" - głosi raport.

Resort obrony Tajwanu zwraca też uwagę, że Chiny musiałyby utrzymywać pewną część sił w rezerwie na wypadek, gdyby wojska innych państw chciały przyjść na pomoc Tajwanowi oraz by strzec granic w innych punktach zapalnych - m.in. granicy z Indiami czy granic w rejonie Morza Południowochińskiego.

"Chinom trudno byłoby skoncentrować wszystkie siły na walce z Tajwanem" - konkludują autorzy raportu.

Rząd Tajwanu planuje przeznaczenie w najbliższych pięciu latach dodatkowych 8,66 mld dolarów na obronność - m.in. na zakup rakiet i okrętów.

Konflikty zbrojne
Generał Waldemar Skrzypczak: Jaki cel ma Rosja proponując zawieszenie broni? Robią to tylko dla siebie
Konflikty zbrojne
Gen. Roman Polko: Donald Trump macha białą flagą za plecami ukraińskich żołnierzy
Konflikty zbrojne
W Rosji znów jest Stalingrad. Jest decyzja Władimira Putina
Konflikty zbrojne
USA znów ostrzegają: Możemy wycofać się z negocjowania pokoju na Ukrainie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Konflikty zbrojne
Na front trafiło 120 tys. wadliwych pocisków moździerzowych. Producent chciał obniżyć koszty