Abiy Ahmed otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla w uznaniu działań na rzecz pokoju i współpracy międzynarodowej, zwłaszcza za inicjatywę w procesie pokojowym między swoim krajem a sąsiednią Erytreą.

2 mln

Tyle osób musiało uciekać ze swoich domów w związku z konfliktem w Etiopii

3 listopada 2020 roku siły lojalne wobec Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigraju (TPLF) - w tym część żołnierzy armii Etiopii - zajęły bazy wojskowe w regionie, co rozpoczęło trwający do dziś konflikt w kraju. 

W trwającym od roku konflikcie zginęły tysiące osób, a 2 mln musiały uciekać z domów. 400 tys. mieszkańców regionu Tigray grozi głód.

Czytaj więcej

Świat wzywa do zawieszenia broni w Etiopii. Rząd odrzuca możliwość dialogu

TPLF dominowało w etiopskiej polityce przez blisko trzy dekady, ale straciło na znaczeniu po dojściu do władzy premiera Abiya. Teraz oskarża szefa rządu o nadmierną centralizację władzy kosztem władz regionów, czemu szef rządu zaprzecza.

W poniedziałek Abiy ogłosił, że zamierza osobiście kierować walką przeciwko siłom wiernym TPLF i ich sojusznikom. - Spotkajmy się na linii frontu - ogłosił.

W ubiegłym miesiącu rebelianci zagrozili marszem na Addis Abebę, stolicę kraju.

We wtorek specjalny wysłannik USA do Etiopii, Jeffrey Feltman oświadczył, że etiopska armia i milicje są w stanie obronić korytarz łączący kontrolowane przez rząd Etiopii terytorium z portem Dżibuti, ale jednocześnie siły Tigraju są w stanie kontynuować ofensywę przeciw Addis Abebie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ