Prace badawczo-rozwojowe nad stworzeniem pierwszego rosyjskiego lotniskowca o napędzie jądrowym rozpoczną się w 2023 r. Został on włączony do państwowego programu zbrojeniowego - informuje agencję TASS źródło z przemysłu stoczniowego.

Budowa lotniskowca znalazła się w programie uzbrojenia, który ma obowiązywać do 2027 roku. Źródło nie określiło szacunkowego kosztu budowy i czasu.

Ministerstwo obrony nie przekazało jeszcze szczegółowej specyfikacji. Zjednoczona Korporacja Stoczniowa USC poinformowała, że nie wstrzymuje prac nad innymi statkami i będzie gotowa do realizacji nowych zamówień od wojska.

Rosyjska marynarka wojenna oświadczyła wcześniej, że flota do końca 2030 roku otrzyma zaawansowany lotniskowiec z napędem jądrowym. Ministerstwo Obrony poinformowało, że umowa na budowę lotniskowca może zostać podpisana do końca 2025 roku.

Rosyjska flota posiada obecnie jeden lotniskowiec - Admirał Kuźniecow. Jest on naprawiany i unowocześniany w celu ponownego dołączenia do floty w 2021 roku.

Związek Radziecki rozpoczął budowę lotniskowca atomowego Uljanowsk, ale zmiany polityczne doprowadziły do zawieszenia prac, a częściowo zbudowany kadłub został zdemontowany.