Polska ze swoim 19. miejscem wypada w tym zestawieniu wyjątkowo dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę sąsiedztwo z Ukrainą, gdzie toczy się wojna. Wyżej z naszego regionu są tylko Czechy (10. miejsce) i Słowenia (15.).
Globalny indeks pokoju bada australijski Institute for Economics & Peace, rozpatrując 23 różne czynniki - od liczby ofiar konfliktów czy liczby uchodźców począwszy, przez skalę zagrożenia terrorystycznego, a na szkoleniu wojskowym i bezpieczeństwie socjalnym skończywszy.
W zestawieniu uwzględniono 162 kraje. Najlepiej wypadają te zaliczone do regionu Europy, ale nie obejmuje on Ukrainy i Rosji (zaliczone do regionu: Rosja i Eurazja, razem z innymi krajami postradzieckimi). Ukraina jest na 150. miejscu, a Rosja jeszcze dwa oczka niżej
Gorzej wypadają tylko państwa Bliskiego i Środkowego Wschodu, w których toczą się wojny i dochodzi co chwilę do zamachów terrorystycznych, oraz Korea Północna i dwa państwa Afryki subsaharyskiej, wstrząsane wojnami domowymi. Na ostatnim miejscu jest Syria, przed nią Irak i Afganistan.
Danii nie zaszkodziły w zajęciu drugiego miejsca nawet zamachy terrorystyczne na kawiarnię, w której debatowano o karykaturach Mahometa i wolności słowa, oraz na synagogę. Z powodu zamachów terrorystycznych, w tym na redakcję "Charlie Hebdo", daleko wylądowała Francja (45. miejsce).