W trakcie spotkania w sali odpraw dowództwa KFOR w Prisztinie, omówiono sprawy współpracy pomiędzy kapelanami oraz sposób wykorzystania obiektów sakralnych w poszczególnych bazach.

 

Jednym z omawianych tematów było przygotowanie do świąt Wielkanocnych, a także zaplanowanie wspólnych nabożeństw w okresie Wielkiego Postu. - Organizatorem odprawy był włoski pasterz Giovanni Caggianese. W spotkaniu udział wzięli m.in. kapelani ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Portugalii, Węgier, Włoch, Austrii oraz Polski - poinformował kpt. Dariusz Guzenda.

 

Pod koniec stycznia, ksiądz kapelan Polskiego Kontyngentu w Kosowie por. Maciej Kalinowski, spotkał się z proboszczem tamtejszej parafii księdzem Krzysztofem Gergijem. Celem spotkania było omówienie przygotowania do nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Mszy Świętej, która w Wielkim Poście ma być zorganizowana w tych miejscowościach.

W misjach pokojowych uczestniczyło już ponad stu polskich kapelanów, wielu brało w nich udział kilkakrotnie. Z posługi księży kapelanów korzystają także rodziny żołnierzy, kombatanci, weterani oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Często w dyskusjach o charakterze politycznym pada pytanie o rolę duchownych w wojsku. I sugeruje się redukcję ich etatów, jak to miało miejsce w 2013 roku. Warto przed kolejną podobną decyzją, skonsultować ją z najbardziej zainteresowanymi, czyli samymi żołnierzami.