Aktualizacja: 08.10.2018 19:17 Publikacja: 08.10.2018 19:17
Foto: Fotorzepa, Robert Gardzinski
Oburzona była opozycja, zdenerwowania nie krył szef MSWiA, emocje udzieliły się też premierowi. A wiceszef resortu sprawiedliwości zapowiedział delegalizację organizacji świętującej rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Tymczasem stowarzyszenie nie dość, że nie zostało zdelegalizowane, to jeszcze wciąż cieszy się przywilejem organizacji pożytku publicznego i zgarnia pieniądze z jednoprocentowego odpisu z podatku dochodowego.
Decyzję o delegalizacji jakiejś organizacji może podjąć sąd. Trudno ustalić, dlaczego sąd w Gliwicach, mimo że prokuratura wysłała do niego taki wniosek, zdecydował się tylko na ustanowienie kuratora. Część polityków uzna zapewne, że opieszałość gliwickich sędziów to kolejny dowód na to, że wymiar sprawiedliwości trzeba pilnie zreformować. Ale czy rzeczywiście w tej sprawie politycy mają związane ręce? Czy ich rola kończy się – tak jak w tym przypadku – na słowach oburzenia i wysłania dla świętego spokoju wniosku do sądu? Czy faktycznie nie ma narzędzi kontroli nad tego typu organizacjami? Jeśli tak, to wydaje się, że pilnej zmiany wymaga co najmniej procedura przyznawania i obierania statusu organizacji pożytku publicznego, które nie dość, że otrzymują pieniądze z odpisu podatkowego, to mają prawo do tego, by publiczne media nieodpłatnie informowały o ich działalności, cieszą się też wieloma innymi przywilejami. Niestety poza jakąkolwiek kontrolą. Wystarczy, że w porządku mają papiery.
Szef BBN Jacek Siewiera ujawnił, że PSL go sonduje jako swojego kandydata w wyborach prezydenckich. A kanclerz Otto von Bismarck mawiał: „Ludzie nie powinni wiedzieć, jak się robi kiełbasę i politykę”. Jeśli więc nagle ktoś uchyla rąbek tajemnicy, jest to interesujące, bo zapewne ma w tym jakiś cel.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA sygnalizuje sporo problemów dla Europy i Polski. Druga prezydentura Trumpa nie będzie taka jak pierwsza. To będzie trumpizm na sterydach.
Czy zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza, że Polska i nasz region będą mniej bezpieczne, bo Trump sprzeda nas Putinowi? I będzie rozmawiał tylko z Orbánem? Niekoniecznie.
Nie można wykluczać i takiego schematu. Ale może być inaczej. Trump zrealizuje swoje obietnice uszczelnienia granicy, utrudnienia życia imigrantom, podniesienia ceł czy transakcyjności w polityce zagranicznej, ale nie przekroczy żadnej „czerwonej linii”.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Czy prezydent Donald Trump będzie w stanie podzielić Unię Europejską, wykorzystując różną naturę dwustronnych relacji z każdym z 27 państw Unii? Europy nie udało się podzielić ani Rosji, ani Chinom. Ale możliwości USA są znacznie potężniejsze.
W 2023 roku w Polsce powstało prawie 400 tysięcy nowych firm, a rynek przedsiębiorstw liczy już blisko 2,5 miliona aktywnych biznesów. Jak właściciele firm ubezpieczają swój biznes w obliczu coraz większych wyzwań gospodarczych i klimatycznych
Po tym, jak w sprawie organizacji w Polsce gal freak fightowych wypowiedział się premier Donald Tusk, o sprawę został zapytany także prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Co jest „naprawdę warte poświęceń po powstańczym dziele”, kiedy walka skończona? Zadać mogli sobie to pytanie Polacy pod koniec XIX wieku. W roku 1918 i 1989. O to samo mogą zapytać dziś.
Wysadzenie tysięcy pagerów Hezbollahu czy zabicie arcywroga w samym sercu Teheranu – w ostatnim czasie izraelskie służby udowodniły swoją skuteczność. Tyle że takie zabójstwa zaspokajają potrzebę zemsty, ale strategicznej sytuacji Izraela nie poprawiają.
Co jest z nami nie tak, że twarzami polskiego patriotyzmu stali się chłopcy w kominiarkach?
Dlaczego Donald Trump pokonał Kamalę Harris i ponownie został wybrany prezydentem USA? Czego najbardziej chcieli Amerykanie? Czy podczas kampanii w Stanach Zjednoczonych doszło do „efektu yaris”? Wynik wyborów prezydenckich w USA w rozmowie z Michałem Kolanką komentował Marcin Duma, szef IBRiS-u.
Na fenomen serii gier „Halo” warto spojrzeć jak na niezwykłe zjawisko w historii idei.
- Nie wiemy, co by się stało, gdyby w większości konserwatywna Polonia nie poszła głosować - powiedział eurodeputowany PiS Dominik Tarczyński, komentując wyniki wyborów prezydenckich w USA, zakończonych wygraną Donalda Trumpa.
Wznowienie „Niezwyciężonego” Stanisława Lema z ilustracjami pochodzącymi z gry „The Invincible” pokazuje, jak spektakularna wizualnie jest to wizja najsłynniejszego polskiego twórcy science fiction.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas