Artur Bartkiewicz: Atak rakietowy na Dniepr. Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami

Tak jak nie byłoby współczesnego dobrobytu Europy Zachodniej bez denazyfikacji Niemiec, tak nie może być bezpiecznego świata bez deputinizacji Rosji.

Publikacja: 15.01.2023 12:40

Dziś wszystkim nam świat wali się na głowę, jak sufity w trafionym przez rakietę bloku, bo za długo

Dziś wszystkim nam świat wali się na głowę, jak sufity w trafionym przez rakietę bloku, bo za długo udawaliśmy, że nie widzimy, jak imperialna Rosja Putina krok po kroku dąży do powtórki z XX wieku, gdy granice w Europie wyznaczały czołgi

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 326

Po ataku rakietowym na blok mieszkalny w Dnieprze uświadommy sobie jedno. To już nie jest tylko wojna mocarstw o strefy wpływów – to starcie dwóch cywilizacji, w którym nie ma miejsca na niuansowanie i kalkulowanie, czy bardziej opłaca nam się dostarczyć Ukrainie czołgi, czy może wpłynąć na nią, by usiadła do stołu z najeźdźcą i oddała mu kawałek swojego terytorium w zamian za święty spokój. Rosja przekroczyła linię, zza której nie ma już żadnego powrotu do business as usual – przynajmniej nie z tą Rosją, która ma twarz Władimira Putina, Dmitrija Miedwiediewa, Jewgienija Prigożyna czy Ramzana Kadyrowa.

Rosja jest dziś jak horda Hunów próbująca wyrąbać sobie drogę do lepszego – dla siebie – świata, czyli świata opartego na strachu, terrorze i rządach brutalnej siły. Moskwa nie oferuje dziś ludzkości niczego poza tanią ropą i gazem oraz swoimi rakietami i czołgami. Bez współczesnej Rosji nasza cywilizacja byłaby dokładnie w tym miejscu, w którym jest. Jej wkład w rewolucję technologiczną, kształtującą obecnie nasz świat, praktycznie nie istnieje. Bez technologii, których sama nie jest w stanie wytwarzać, nie mogłaby nawet siać terroru pociskami Kalibr; musiałaby, jak kilkadziesiąt lat wcześniej, prowadzić naloty dywanowe na ukraińską infrastrukturę. I pewnie by to robiła, bo dowiodła już, że nie liczy się z ofiarami ani po swojej stronie, ani – tym bardziej – po stronie przeciwników.

Czytaj więcej

Rosyjska rakieta trafiła blok mieszkalny w mieście Dniepr. Są ofiary i ranni

Dziś wszyscy jesteśmy Ukraińcami i mieszkańcami Dniepra, dziś wszystkim nam świat wali się na głowę jak sufity w trafionym przez rakietę bloku. Za długo udawaliśmy, że nie widzimy, jak imperialna Rosja Putina krok po kroku dąży do powtórki z XX wieku, gdy granice w Europie wyznaczały czołgi. Dziś nie wolno nam już powtórzyć tego błędu. Bo jeśli znów odwrócimy głowę, za kilka lat walić się mogą budynki w Rydze, Wilnie, a może nawet w Warszawie. Jeśli zawsze będziemy gotowi zrobić krok wstecz, to Rosja zawsze będzie robić kolejny krok do przodu.

Ta wojna może być wojną na pokolenie. Nawet jeśli skończy się jej gorąca faza, nawet jeśli konflikt w którymś momencie zostanie w jakiś sposób zamrożony, tak jak został zamrożony w 2014 roku, wojna Zachodu z Rosją musi dalej trwać, do momentu aż rosyjskie społeczeństwo przejrzy na oczy i zrozumie, że zabrnęło w ślepy zaułek. Tak jak nie byłoby współczesnego dobrobytu Europy Zachodniej bez denazyfikacji Niemiec, tak nie może być bezpiecznego świata bez deputinizacji Rosji. Dlatego nikt nie powinien nawet myśleć o łagodzeniu żelaznego uścisku sankcji na rosyjskiej gospodarce. Rosja, której rakiety spadają na budynki mieszkalne, powinna pozostać światowym pariasem, nawet gdy umilkną działa – dopóki nie rozliczy winnych tych zbrodni albo nie pozwoli rozliczyć ich światu.

Dziś nie należy się zastanawiać, czy dostarczać Ukrainie czołgi albo myśliwce, by tylko nie osłabić własnego bezpieczeństwa... Może już czas, by Zachód zaczął przestawiać gospodarkę na tory bardziej wojenne; może po prostu czas na więcej armat, a mniej masła. Tak, ponosimy tego koszty i możemy ponosić jeszcze większe. Tak, być może w pasach trzeba będzie zrobić kolejną dziurkę, by zacisnąć je jeszcze mocniej. Ale toczymy właśnie grę o przyszłość naszego świata.

Czytaj więcej

Niemieckie Leopardy dla Ukrainy najwcześniej w 2024 roku

Dmitrij Kisielow, rosyjski propagandzista, już po wybuchu wojny w Ukrainie, strasząc Zachód bronią atomową, pytał: „Po co nam świat, jeśli nie ma w nim Rosji?”. My powinniśmy odwrócić to pytanie: „Po co nam świat, w którym taka Rosja może pozostawać bezkarna?”.

Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: O jednego za mało, by przełamać impas
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Wielkanoc zwalnianych
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Gomułka: Jak zakończyć wojnę, jeśli nikt jej nie wygra
Opinie Prawne
Kardas, Gutowski: Jak zrobić z sądów odwoławczych sądy kapturowe
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Opinie polityczno - społeczne
Mariusz Cieślik: Znachor polskiej duszy
Komentarze
Jerzy Haszczyński: Putin do Hagi, a co z Wołyniem?