Syria: Caritas Polska przystępuje do długofalowej pomocy po trzęsieniu ziemi

Po trzęsieniu ziemi, które 6 lutego uderzyło w Turcję i Syrię, Caritas Polska zebrała dla poszkodowanych 11 mln zł od polskich darczyńców. Potrzeby są nadal ogromne – w samej Syrii ponad 900 tys. ludzi pozostaje bez dachu nad głową. Po przekazaniu pierwszych transz niezbędnej pomocy żywnościowej, medycznej i humanitarnej przygotowujemy się do długofalowego wspierania Syryjczyków w zapewnieniu im schronienia i odbudowie ich kraju.

Publikacja: 16.03.2023 12:49

Caritas chce długofalowo pomagać poszkodowanym w trzęsieniu ziemi

Caritas chce długofalowo pomagać poszkodowanym w trzęsieniu ziemi

Foto: materiały prasowe

Trzęsienie ziemi z 6 lutego pochłonęło ponad 55 tys. ofiar śmiertelnych, a ponad 129 tys. osób zostało rannych. Większość poszkodowanych mieszka w Turcji, jednak to sytuacja Syryjczyków jest znacznie trudniejsza.

Skutki wojny domowej i trzęsienia ziemi

W Syrii wciąż trwa wojna domowa – 15 marca mija 12 lat od jej rozpoczęcia. Choć działania zbrojne od dłuższego czasu nie są już tak intensywne jak w szczycie brutalnego konfliktu, w niektórych regionach kraju wciąż dochodzi do walk. Sytuacja humanitarna jeszcze przed trzęsieniem ziemi była tragiczna. Brakuje dostępu do podstawowych usług i zasobów, takich jak energia elektryczna, służba zdrowia czy edukacja. Koszty podstawowego koszyka żywnościowego jeszcze przed trzęsieniem ziemi rosły z miesiąca na miesiąc, a możliwości znalezienia stabilnego zatrudnienia są niewielkie. 80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, ponad połowa populacji kraju pozostaje wewnętrznie przesiedlona.

Czytaj więcej

23 dni pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Ratownicy uratowali uwięzionego psa

Trzęsienie ziemi oraz wstrząsy wtórne naruszyły tysiące budynków, które grożą zawaleniem. Poszkodowani, przebywający w tymczasowych schronieniach, cierpią z powodu stanów lękowych, bezsenności, stresu pourazowego. Ponad 450 szkół w Syrii zostało uszkodzonych – dotąd tylko 10% uczniów wróciło do nauki w Aleppo, 30% w Tartusie, a 3% w Latakii.

W najbardziej dotkniętych kataklizmem regionach szybko rosną ceny żywności – w Hamie mąka pszenna podrożała o 20% w ciągu miesiąca, w Aleppo o 14%. Zostało uszkodzonych 7 szpitali i 145 placówek medycznych; tysiące Syryjczyków, w tym dzieci i kobiety w ciąży, zagrożone są niedożywieniem i epidemią cholery.

Caritas Polska od 2016 roku pomaga cierpiącym Syryjczykom w ramach programu Rodzina Rodzinie, dzięki któremu najuboższe rodziny mają szansę na zaspokojenie podstawowych potrzeb. Udzielamy także wsparcia lokalnym przedsiębiorcom oraz uczestniczymy w remontach szkół w programie Szkoła Szkole.

11 mln zł dla Syrii i Turcji

– Powoli dociera do nas ogromna skala tragedii – mówi Dominik Derlicki, szef misji Caritas w Syrii i Libanie. – Ponad 20 mln osób zostało dotkniętych skutkami katastrofy. W Syrii, poza zabitymi i rannymi, ponad 900 tys. osób straciło dach nad głową, a często także dorobek całego życia. Caritas Polska pomaga im od samego początku. W pierwszych dniach po trzęsieniu ziemi, wraz z naszymi lokalnymi partnerami, rozdaliśmy 1300 materacy dla 13 schronisk i punktów oferujących pomoc w Aleppo, 1000 paczek żywnościowych dla osób poszkodowanych – jedna paczka starczy rodzinie na około miesiąc – oraz koce dla Syryjczyków, którzy schronili się w szkole ojców mechitarystów w Aleppo.

Czytaj więcej

Turcja: 11 tys. wstrząsów wtórnych, już ponad 45 tys. ofiar trzęsienia ziemi

– W Turcji wsparliśmy finansowo działalność szpitala polowego Wojska Polskiego, a także naszych lokalnych partnerów, którzy rozdają ciepłe posiłki i artykuły higieniczne poszkodowanym – dodaje Dominik Derlicki.

– Łączna kwota uzbierana na rzecz Syrii i Turcji to ponad 11 milionów złotych. Środki te przeznaczymy na bezpośrednią pomoc na miejscu, współpracując z partnerskimi organizacjami z sieci Caritas – mówi ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Organizujemy długofalową pomoc

Obecnie Caritas Polska planuje długofalową pomoc na rzecz potrzebujących. W Syrii w ramach konsorcjum z siostrzanymi organizacjami z sieci Caritas zorganizujemy wsparcie dla ponad 20 tysięcy osób. W tej liczbie 2694 rodziny z miast Aleppo, Hama, Tartus i Latakia otrzymają bezpośrednią pomoc finansową przez 6 miesięcy. Osoby, które straciły dach nad głową, otrzymają dopłaty do czynszu w tymczasowych mieszkaniach. Dofinansujemy remont 320 domów i 10 szkół, zapewnimy także pomoc psychologiczną dla 4146 osób.

W Turcji w ramach mechanizmu szybkiego reagowania pomocowego w sieci Caritas przekazaliśmy wsparcie finansowe, z którego skorzysta łącznie 5 tys. osób, wśród nich osoby starsze i rodziny z dziećmi, które będą mogły zaspokoić potrzeby żywnościowe i higieniczne. Lokalna Caritas zapewni m.in. 2 tys. zestawów podstawowej higieny oraz 1,5 tys. zestawów żywnościowych, 2,2 tys. artykułów do przetrwania zimy (ciepłe ubrania i opał), 12,5 tys. ciepłych posiłków oraz 100 zestawów do higieny niemowląt.

Jak pomóc:

wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl;
wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC;
wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT)

Klęski żywiołowe
Powódź we Włoszech: 9 osób nie żyje. W 36 godzin tyle deszczu co w pół roku
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Klęski żywiołowe
Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Możliwe wstrząsy wtórne, zawieszono ruch pociągów
Klęski żywiołowe
Przyjaciel dla meksykańskiej armii. Turcja dziekuje za pomoc po trzęsieniu ziemi
Klęski żywiołowe
"Usłyszeliśmy, że jest tsunami i uciekliśmy". Silne trzęsienie ziemi w Indonezji
Klęski żywiołowe
Niszczycielskie tornada w USA. Zginęło ponad 20 osób
Klęski żywiołowe
Tunezji grozi brak wody? W stolicy nocami woda przestaje płynąć z kranów