Gdzie szukać amerykańskiego prawa ustrojowego

Na stronie http://pdba.georgetown.edu można znaleźć usystematyzowane informacje o instytucjach poszczególnych państw, procedurze legislacyjnej, konstytucjach, systemie wyborczym itp.

Aktualizacja: 19.01.2008 07:09 Publikacja: 19.01.2008 00:44

Strona prowadzona jest we wszystkich najważniejszych językach Ameryki Łacińskiej: angielskim, francuskim, hiszpańskim i portugalskim. Jej utworzenie to efekt pozarządowego projektu zrealizowanego przez Centrum Studiów Latynoamerykańskich funkcjonujące na uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie.

Linki po lewej stronie dają dostęp do informacji o: twórcach strony, danych adresowych do kontaktu z nimi oraz wydarzeniach zorganizowanych przez centrum (niestety, sekcja ta nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ nie wykazano żadnych wydarzeń).

Znacznie bardziej funkcjonalne i ważniejsze są linki po prawej stronie.Pierwszy prowadzi do tekstów ustaw zasadniczych wszystkich krajów regionu, a także znakomitego prawnoporównawczego zestawienia postanowień konstytucji różnych państw dotyczących tego samego zagadnienia (przykładowo, można od razu porównać, jak uregulowano możliwość nacjonalizacji w różnych ustawach zasadniczych) – utrudnieniem, ale też uwiarygodnieniem zestawienia, jest zachowanie oryginalnych języków porównywanych przepisów. Wreszcie jest tam też bogaty zestaw not bibliograficznych obejmujących zarówno opracowania o generalnej naturze, jak i dotyczące konkretnych krajów.

Kolejna zakładka dotyczy władzy wykonawczej i prezentuje: aktualną listę członków rządów w poszczególnych krajach, linki do egzekutyw różnych państw, listę wszystkich prezydentów i premierów regionu (uporządkowaną według krajów) oraz ponownie zestawienie bibliograficzne.

Podobnie zorganizowana jest kolejna podstrona poświęcona władzy ustawodawczej i następna dotycząca sądownictwa. Co do tego ostatniego, w ramach „Reference Materials” użyteczny jest podział na materiały dostępne online i pozostałe.

Zakładka „Electoral Systems and Data” poświęcona jest wyborom. Podaje rezultaty ostatnich elekcji, terminy najbliższych, instytucje zajmujące się ich organizacją w poszczególnych krajach oraz, jak zawsze, odesłania bibliograficzne.

Dalej można znaleźć informacje o partiach politycznych działających w poszczególnych krajach. Niestety, nie działa sekcja, która docelowo ma zawierać przepisy prawne z różnych jurysdykcji regulujące ich byt. Są natomiast odesłania do materiałów z tej dziedziny zgromadzonych przez inne instytucje, szczególnie Organizację Państw Amerykańskich.

Pozostałe materiały dostępne wśród linków obejmują problematykę: samorządu terytorialnego i decentralizacji, bezpieczeństwa narodowego (w tym kwestii zorganizowanej międzynarodowej przestępczości), pierwotnych mieszkańców tych terenów (indigenous people), tendencji demograficznych, organizacji państwowych, NGO i innych organizacji obywatelskich. Wyjąt- kowo bogaty jest również zestaw linków, które prowadzą do użytecznych praktycznie stron nie tylko ambasad i konsulatów, lecz również uniwersytetów, bibliotek i ośrodków naukowych.

Opisywana strona zasługuje na ogromne uznanie. W sposób spójny, jednolity i przejrzysty prezentuje różnorodne materiały poświęcone państwom Ameryki Łacińskiej, które nie tylko ułatwiają ich poznanie, lecz również udowadniają podobieństwa między nimi i wspólną tożsamość kulturową.

pdba.georgetown.edu

Publikacja powstała przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku