Banki centralne odgrywają coraz większą rolę w gospodarce każdego państwa. Choć ich zadania są zbliżone, to funkcje, jakie pełnią w poszczególnych krajach, oraz pozycja ustrojowa się różnią. Wiedza o tym nie tylko pozwala lepiej poznać gospodarkę konkretnego państwa, ale jest też ważna dla potencjalnych zagranicznych inwestorów przy dokonywaniu oceny ryzyka inwestycyjnego. Źródłem takiej wiedzy o regulacji dotyczącej banków centralnych jest strona www.law.nyu.edu/centralbankscenter, która może się okazać nie tylko interesująca, ale też użyteczna dla praktyków i teoretyków.
Witryna prowadzona jest po angielsku przez centrum studiów nad problematyką banków centralnych działające przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego. Wyjaśniono na niej, dlaczego banki centralne są tak ważną instytucją w każdym kraju, podkreślając, że ponad 170 państw reguluje swoją gospodarką za ich pomocą. Misją centrum jest nie tylko ułatwianie międzynarodowej wymiany poglądów i wspieranie badań nad instytucją banków centralnych, lecz także rozpowszechnianie wiedzy o ich funkcjonowaniu i znaczeniu. Temu służy bogata kolekcja danych o bankach centralnych, która jest głównym atutem strony i decyduje o jej użyteczności.
Witryna zawiera trzy niezależne bazy danych. Pierwsza to alfabetyczna lista banków centralnych z różnych krajów świata. Podano adresy banków oraz w wielu przypadkach linki do ich własnych stron internetowych.
Druga baza zawiera akty prawne regulujące prawo bankowe w poszczególnych państwach. Większość z nich jest po angielsku (jednak nie wszystkie – przykładowo prawo boliwijskie jest po hiszpańsku). Są to akty prawne z najważniejszych z gospodarczego punktu widzenia państw świata (np. Niemiec czy Japonii) i tych o mniejszym znaczeniu. Niejednokrotnie zamiast tekstów aktów normatywnych baza zawiera inne dokumenty (np. w odniesieniu do Finlandii jedynie wykaz aktów prawnych regulujących sektor bankowy oraz literaturę przedmiotu w języku fińskim i angielskim).
Wreszcie trzecia baza to dość obszerna bibliografia poświęcona problematyce banków centralnych w poszczególnych państwach.