Banki centralne w globalnej sieci

Źródłem wiedzy o bankach centralnych jest strona www.law.nyu.edu/centralbankscenter

Aktualizacja: 15.03.2008 07:32 Publikacja: 15.03.2008 03:38

Banki centralne odgrywają coraz większą rolę w gospodarce każdego państwa. Choć ich zadania są zbliżone, to funkcje, jakie pełnią w poszczególnych krajach, oraz pozycja ustrojowa się różnią. Wiedza o tym nie tylko pozwala lepiej poznać gospodarkę konkretnego państwa, ale jest też ważna dla potencjalnych zagranicznych inwestorów przy dokonywaniu oceny ryzyka inwestycyjnego. Źródłem takiej wiedzy o regulacji dotyczącej banków centralnych jest strona www.law.nyu.edu/centralbankscenter, która może się okazać nie tylko interesująca, ale też użyteczna dla praktyków i teoretyków.

Witryna prowadzona jest po angielsku przez centrum studiów nad problematyką banków centralnych działające przy Wydziale Prawa Uniwersytetu Nowojorskiego. Wyjaśniono na niej, dlaczego banki centralne są tak ważną instytucją w każdym kraju, podkreślając, że ponad 170 państw reguluje swoją gospodarką za ich pomocą. Misją centrum jest nie tylko ułatwianie międzynarodowej wymiany poglądów i wspieranie badań nad instytucją banków centralnych, lecz także rozpowszechnianie wiedzy o ich funkcjonowaniu i znaczeniu. Temu służy bogata kolekcja danych o bankach centralnych, która jest głównym atutem strony i decyduje o jej użyteczności.

Witryna zawiera trzy niezależne bazy danych. Pierwsza to alfabetyczna lista banków centralnych z różnych krajów świata. Podano adresy banków oraz w wielu przypadkach linki do ich własnych stron internetowych.

Druga baza zawiera akty prawne regulujące prawo bankowe w poszczególnych państwach. Większość z nich jest po angielsku (jednak nie wszystkie – przykładowo prawo boliwijskie jest po hiszpańsku). Są to akty prawne z najważniejszych z gospodarczego punktu widzenia państw świata (np. Niemiec czy Japonii) i tych o mniejszym znaczeniu. Niejednokrotnie zamiast tekstów aktów normatywnych baza zawiera inne dokumenty (np. w odniesieniu do Finlandii jedynie wykaz aktów prawnych regulujących sektor bankowy oraz literaturę przedmiotu w języku fińskim i angielskim).

Wreszcie trzecia baza to dość obszerna bibliografia poświęcona problematyce banków centralnych w poszczególnych państwach.

Oprócz wskazanych baz danych witryna oferuje również bezpłatną elektroniczną subskrypcję „Central Bank Bulletin”.

Choć prezentowanej stronie można zarzucić niekompletność – szkoda zwłaszcza, że nie ma dostępu do aktów prawnych regulujących status banków centralnych ze wszystkich państw – to ze względu na ich znaczenie dla współczesnej gospodarki zasługuje na zainteresowanie.

Publikacja powstała przy wsparciu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku