Łatwiej będzie ścigać firmy wysyłające spam

Zagraniczne firmy handlujące na odległość będą musiały przestrzegać polskich przepisów antyspamowych

Aktualizacja: 29.05.2008 08:30 Publikacja: 29.05.2008 02:26

Łatwiej będzie ścigać firmy wysyłające spam

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Tak wynika z projektu noweli ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zmiany przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wyraźnie przewiduje ona – zgodnie zresztą z unijną dyrektywą 2000/31/WE – że świadczenie usług drogą elektroniczną podlega prawu państwa, na którego terytorium usługodawca ma siedzibę. Firma z siedzibą w Paryżu podlega więc regulacjom francuskim, a przedsiębiorca zarejestrowany w Warszawie – polskim. Wynika to z wprowadzonej przez nowelizację tzw. zasady państwa pochodzenia. Tylko w kilku przypadkach ta ogólna zasada nie będzie działać.

To jednak nie wszystko. Gdy francuska firma będzie wysyłała niezamówione e-maile ze swoją ofertą do potencjalnych klientów nad Wisłą, to ich dopuszczalność będzie już oceniana według polskiego prawa. Ma to znaczenie o tyle, że polskie przepisy antyspamowe mają być zaostrzone (pisaliśmy o tym 17 maja 2007 r. w artykule „Sto tysięcy złotych kary za rozsyłanie spamu”).

Będzie też można kontrolować prowadzenie niektórych rodzajów działalności drogą elektroniczną. Każde państwo członkowskie – w tym Polska – może samo zdecydować, czy np. ograniczyć internetowy handel alkoholem lub lekami. Zakaz musi być jednak uzasadniony ochroną zdrowia, obronności lub bezpieczeństwa publicznego. Projekt podkreśla, że obecnie jest to utrudnione.

Nowością są też dwie wyspecjalizowane komórki. Pierwsza – działająca przy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości – będzie się zajmować udzielaniem informacji usługobiorcom i usługodawcom o ich prawach i obowiązkach, procedurach reklamacyjnych, naprawianiu szkód w razie sporów. Tutaj też zarówno firmy, jak i konsumenci dostaną informacje o stowarzyszeniach lub organizacjach, w których mogą dostać praktyczną pomoc w razie sporu z nierzetelnym kontrahentem. Potrzebne informacje otrzymamy np. e-mailem.

Druga komórka – działająca w Ministerstwie Gospodarki – ma pośredniczyć w wymianie informacji o usługach elektronicznych z innymi krajami unijnymi. Państwa członkowskie mają się wymieniać danymi o rozstrzygnięciach administracyjnych i sądowych dotyczących świadczeń drogą elektroniczną, praktyk i obyczajów handlowych związanych z e-biznesem itp.

Nowelę ustawy musi jeszcze zaakceptować rząd.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku