Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.03.2015 07:59 Publikacja: 17.03.2015 04:30
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki
Jedną z przesłanek fakultatywnego zwolnienia policjanta ze służby jest popełnienie przez niego czynu o znamionach przestępstwa albo przestępstwa skarbowego, jeżeli popełnienie czynu jest oczywiste i uniemożliwia jego pozostanie w służbie. Tak stanowi art. 41 ust. 2 pkt 8 ustawy o policji (dalej uop). Decyzja o zwolnieniu policjanta ze służby na tej podstawie związana jest więc z utratą przez niego przymiotu nieposzlakowanej opinii. Podobnie zresztą jak to jest w przypadku zwolnień funkcjonariuszy z uwagi na ważny interes służby (pisaliśmy o tym w poprzednim numerze Administracji). Tam jednak utrata takiego przymiotu była tylko jedną z możliwych przyczyn uzasadniających zwolnienie funkcjonariusza. Tu ma ona podstawowe znaczenie. Jak wynika, bowiem z uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 3 listopada 2010 r. (I OSK 1405 10, orzeczenia.nsa.gov.pl) celem tego przepisu jest usunięcie z policji tych funkcjonariuszy, którzy w sposób oczywisty popełnili czyny o znamionach przestępstwa, a charakter tych czynów wskazuje na popełnienie ich z motywów zasługujących na szczególne potępienie w oczach opinii publicznej. Nic dziwnego, więc, że takim decyzjom często nadawany jest rygor natychmiastowej wykonalności (art. 108 kodeksu postępowania administracyjnego).
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Wakaty sędziowskie w Trybunale Konstytucyjnym należy niezwłocznie obsadzić – radzą konstytucjonaliści. Choć nie...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Mogą się zdarzyć sytuacje, które podważą umocowanie Karola Nawrockiego do pełnienia urzędu – mówi „Rz” prof. Mar...
Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka po raz kolejny odroczyła pracę nad projektami zmian w prawie o...
MEN informuje, że jeśli szkoła omyłkowo wystawiła świadectwo na nieprawidłowym blankiecie lub użyła wzoru, który...
Młody zarabiający na etacie albo zleceniu może być zwolniony z PIT. Ale jeśli przekroczy limit dochodów, rodzic...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas