Dziś rozpocznie się międzynarodowy turniej służb mundurowych w piłce nożnej jego imienia, a fundacja, która opiekuje się córkami zamordowanego policjanta prosi o przekazanie jednego procenta.

To była głośna zbrodnia. Policyjny wywiadowca Andrzej Struj, który był na urlopie i wracał z zakupami do domu, na przystanku tramwajowym przy Forcie Wola w stolicy zwrócił uwagę dwóm nastolatkom, którzy zbyt głośno się zachowywali.

Kiedy policjant wsiadł do tramwaju jeden z chłopaków rzucił koszem na śmieci w wagon i wybił nim szybę. Policjant wysiadł i próbował zatrzymać agresywnego nastolatka, wtedy na pomoc mu ruszył kolega.

Odciągnął Andrzeja Struja, a jego wspólnik zaatakował policjanta nożem. Zadał mu kilka ciosów, jeden w serce. Policjant zmarł. Pośmiertnie Andrzej Struj został awansowany na stopień podkomisarza.

Po kilku godzinach policjanci zatrzymali obu sprawców. Są już osądzeni. Sprawca zabójstwa, który zadawał ciosy nożem Mateusz Nowak został skazany na 25 lat więzienia, a jego kolega, który mu pomagał Piotr Równy - na 15 lat więzienia.

Dziś w szóstą rocznicę tej zbrodni koledzy zabitego policjanta, który był m.in. moderatorem na policyjnym forum internetowym www.ifp.pl o nicku ANDS – jak co roku uczczą jego pamięć.

- Zbliża się kolejna rocznica tego nieszczęśliwego wydarzenia. Najczęściej w takich przypadkach organizowane są oficjalne uroczystości. Jako sympatycy Internetowego Forum Policyjnego chcemy spotkać się 10 lutego w Warszawie i uczcić pamięć naszego kolegi – piszą koledzy podkomisarza Struja na www.ifp.pl.

- Wiemy, że każdy kto czuje taką potrzebę w sercu, przyjedzie do Warszawy i będzie tam z nami, a jeżeli nie będzie mógł przyjechać to będzie tam z nami duchem i myślami – dodają.

Forumowicze o godz. 10 złożą kwiaty i zapalą znicze na przystanku, gdzie zginął wywiadowca. Potem pojadą na Cmentarz Północy gdzie o godz. 11. 30 złożą kwiaty na jego grobie.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Ogłoszenie wyników konkursu już 28 września

Dowiedz się więcej

Dziś też w stolicy rozpocznie się VII już międzynarodowy turniej piłkarski służb mundurowych. Weźmie w nich rekordowa liczba drużyn : 12 zagranicznych i 42 z Polski , w tym po raz pierwszy pięć drużyn kobiecych. Będą one rywalizować o Puchar Komendanta Głównego.

Policjant osierocił dwie córki. Starsza Krysia w momencie śmierci ojca miała siedem lat, młodsza Monika - pięć.

Dziewczynki są pod opieką fundacji Dorastaj z Nami. Zajmuje się ona dziećmi, których rodzice zginęli pełniąc służbę publiczną. Fundacja przypomina o rocznicy śmierci policjanta oraz prosi o finansowe wsparcie. Można jej przekazać 1 proc. swojego podatku (KRS: 361265).