Właścicielem 212 sklepów w naszym kraju jest The SPAR Group Limited, jeden z największych południowoafrykańskich sprzedawców detalicznych, notowany na giełdzie w Johannesburgu. Firma w lakonicznym oświadczeniu ogłosiła decyzję o podjęciu strategicznych działań w kierunku sprzedaży biznesu w Polsce. Nie jest tajemnicą, że ostra konkurencja na ceny uderza w sytuację finansową sieci, które chcąc przyciągać klientów, ponoszą coraz wyższe koszty.

Spar działa w Polsce od lat, w 2019 r. przejęła 80 proc. udziałów w zadłużonej sieci supermarketów Piotr i Paweł od funduszu Capital Partners. Jak wynika ze sprawozdania finansowego Spar Group, zapłaciła za te udziały jedynie 1 euro. Przejęła też zadłużenie przekraczające 100 mln zł. Wówczas ta sieć prowadziła 66 sklepów, szybko przeprowadzono rebranding.

Czytaj więcej

Gigant z RPA otwiera w Polsce nową sieć sklepów z alkoholem

Teraz firma w oświadczeniu wyjaśnia, że obecnie ma 212 sklepów detalicznych – zarówno należących bezpośrednio do sieci, jak i prowadzonych przez niezależnych operatorów detalicznych w ramach systemu franczyzowego. Aktywa w Polsce obejmują także nowoczesną firmę produkującą dania gotowe oraz dwa regionalne centra dystrybucyjne w południowej oraz środkowej Polsce.

- Utrzymując pozytywne nastawienie do możliwości i perspektyw rozwoju handlu detalicznego na dynamicznym i rosnącym rynku w Polsce, zespół zarządzający i pracownicy będą nadal pracować zarówno nad wzrostem, jak i rozwojem działalności Spar w Polsce - czytamy w oświadczeniu. - W celu zapewnienia dalszej obecności marki w Polsce, bezpieczeństwa kontrahentów, partnerów detalicznych oraz zespołu w Polsce, jak również utrzymania obecnego polskiego biznesu, The Spar Group potwierdziła, że nadal będzie zapewniać wymagane wsparcie dla polskiej spółki do czasu sfinalizowania procesu znalezienia odpowiedniego i wiarygodnego inwestora - podała firma.