Prezes Tesco ustępuje po skandalu. Sam się broni: „Jestem niewinny”

Jeden z najbardziej wpływowych brytyjskich biznesmenów ma kłopoty. Zarząd Tesco podjął decyzję, że John Allan musi ustąpić ze stanowiska prezesa po zarzutach o molestowanie pracownic.

Publikacja: 20.05.2023 14:15

John Allan

John Allan

Foto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Prezes Tesco John Allan znalazł się w ogniu krytyki po publikacji dziennika „The Guardian”, który opisał przypadki niewłaściwego zachowania mężczyzny wobec pracownic. 74-letni biznesmen, który stał także na czele Konfederacji Przemysłu Brytyjskiego (CBI) w latach 2018-2020, miał dotykać w nieprzyzwoity sposób kobiety w miejscu pracy i mówić im komentarze o zabarwieniu erotycznym.

„The Guardian” wymienił przypadki czterech kobiet, wobec których Allan miał zachować się niestosownie. W czerwcu 2022 roku szef Tesco miał dotknąć pośladków jednej z dyrektorek koncernu podczas walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zarzucono mu również dotknięcie poniżej pasa jednej z członkiń CBI w trakcie dorocznego spotkania w maju 2019 roku oraz udzielenie przy innych okazjach nieprzyzwoitych komentarzy dwóm innych kobietom z CBI, które poczuły się tym urażone i odebrały jego zachowanie za molestowanie seksualne.

Czytaj więcej

Prezes Tesco oskarżony o molestowanie kobiet. Przyznał się do jednej winy

Po tych oskarżeniach zarząd Tesco postanowił, że Allan, który pełnił funkcję prezesa giganta handlowego od 2015 roku, musi zrezygnować ze stanowiska. Jak wyjaśnił cytowany przez BBC członek zarządu Byron Grote, który tymczasowo obejmie fotel prezesa, „te zarzuty mogą zakłócić działalność Tesco”, choć koncern „nie znalazł dowodów na żadne niewłaściwości”. Allan ma odejść z Tesco w czerwcu.

Biznesmen uszanował decyzję zarządu, jednak stale zaprzecza stawianym mu zarzutom i twierdzi, że jest niewinny. Jak wskazuje, do Tesco nigdy nie wpłynęły żadne skargi wobec jego zachowania. – Z żalem muszę przedwcześnie ustąpić ze stanowiska prezesa Tesco po anonimowych i bezpodstawnych oskarżeniach wobec mnie, opisanych przez „The Guardian” – powiedział.

Allan nie jest jednak spójny w swoich zeznaniach. Choć od czasu publikacji „The Guardian” biznesmen stanowczo przekonuje, że stawiane mu zarzuty są „całkowitą nieprawdą” i już zapowiedział, że będzie próbował oczyścić swoje imię, przyznał się jednocześnie do niewłaściwego zachowania wobec jeden z pracownic. Chodzi o członkinię CBI, której w 2019 roku powiedział, że sukienka dobrze opina jej ciało. Mężczyzna twierdzi, że natychmiast zawstydził się swoimi słowami i za nie przeprosił. Reszta oskarżeń jest według niego bezpodstawna.

Handel
Niemiecki koncern chciałby odkupić swój rosyjski biznes. Stawia warunki
Handel
Rosja: Chcesz kupić jajko? Musisz pokazać paszport
Handel
Bruksela walczy z „szybką modą” i chce zakazać spalania niesprzedanych ubrań
Handel
Rząd twierdzi, że pomaga dzieciom, ale VAT-u nie chce obniżyć
Handel
Coraz rozważniej robimy zakupy online
Handel
Załamanie sprzedaży: elektronika w dołku, mniejsze wydatki na dom