Reklama

Przez zakaz handlu sklepy będą otwarte do północy

Jak zawsze wielu Polaków zostawia zakupy do ostatniej chwili. Ponieważ nie mogli ich zrobić w weekend w przedświątecznym okresie wiele sklepów pracuje do północy.

Publikacja: 31.10.2022 18:48

Przez zakaz handlu sklepy będą otwarte do północy

Foto: Adobe Stock

Solidarność walczyła o wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę głównie pod hasłem poprawy warunków pracy i dania wolnego pracownikom handlu. Teraz widać, że każdy okres przedświąteczny z racji mniejszej liczby dni pracy sklepów, firmy muszą wydłużać godziny otwarcia.

Teraz w związku z 1 Listopada ponownie wiele sklepów z racji zwiększonych zakupów i polowania na promocje w największych sieciach, pracuje nawet do północy. Tak jest choćby w przypadku większości sklepów sieci Biedr0nka, ale wiele innych firm również wydłuża czas pracy.

- Wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że prawo wywoła szereg zjawisk i rozreguluje funkcjonowanie rynku. Po raz kolejny okazuje się, że tak się właśnie dzieje - mówi Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

W przypadku świąt w związku z którymi kupowane są dodatkowo głównie znicze i kwiaty, więc po te kategorie konsumenci szczególnie tłumnie udają się do największych sieci, mogących zazwyczaj zaoferować najkorzystniejsze ceny.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe 2022. W te niedziele można zrobić zakupy w 2022 roku
Reklama
Reklama

Z badania UCE Research dla Rzeczpospolitej wynika, że ceny zniczy poszły w górę w ujęciu rocznym o średnio 19,1 proc. wyższe niż przed rokiem, ale w niektórych sklepach ceny skoczyły niemal 40 proc. jak choćby w supermarketach. W efekcie choćby dyskonty czy hipermarkety przeżywają najazd klientów. unikających zakupów na przycmentarnych targowiskach, gdzie jest jeszcze drożej. Tegorocznym trendem, niespotykanym dotąd na taką skalę, są znicze na baterie, pozwalające na dłuższą pracę na niższe pieniądze.

- Na klientów czekają liczne rabaty i promocje, dzięki którym wybrane produkty można kupić w cenach obniżonych nawet o 30 proc. - mówi Agnieszka Maleszyk, menedżer kategorii Wyposażenie Domu w Carrefour Polska. - Z roku na rok obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszych klientów nowościami. Należą do nich m.in. nagrobne dekoracje ledowe,, które oferują znacznie dłuższą pracę - dodaje.

Sklepy w tym roku widzą jeszcze jeden trend, znacznie większą sprzedaż słodyczy, zwłaszcza cukierków czekoladowych i owocowych na wagę. - Ewidentnie Halloween się przyjmuje, ludzie szykują się na nadejście przebierańców - mówi pracownik sieci Lidl, dokładający cukierki na półkę.

Handel
Ceny masła zaskoczyły. Czy przed świętami konsumentów czekają jeszcze zmiany?
Handel
Action pokonało Pepco. Nowy lider tanich zakupów
Handel
Parlament Europejski przegłosował rozporządzenie w sprawie Mercosuru
Handel
Chińskie platformy rosną w siłę. Polacy wydają miliardy
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama