Jedno opakowanie zawiera pięć testów antygenowych i kosztuje 25 euro (około 115 złotych). Producent zapewnia, że skuteczność testu wynosi 96 procent. Sieć Aldi, która rozpoczęła sprzedaż w sobotę 6 marca, przewidując duże zainteresowanie klientów pozwala kupić jednorazowo jedno opakowanie.

W sobotni poranek przed sklepami Aldi ustawiły się długie kolejki kentów, którzy przyszli właśnie po testy, które wysprzedały się w ciągu kilkunastu minut. Podobnie było w Rossmannie, który sprzedaż rozpoczął kilka dni później. Testy można było kupić przez stronę internetową i aplikacje, które w sobotę rano przestały działać z powodu przeciążenia.

Testy wykonuje się samodzielnie, robiąc wymaz ze śluzówki nosa. Wynik pojawia się po 15 minutach.

Podobne testy będą dostępne także w sklepach sieci Dm oraz w Lidlu, a także Rewe i Edeka, ale tylko w Niemczech. Szybkie testy na koronawirusa do domowego użytku mają być wkrótce także dostępne w niemieckich aptekach.

Okazanie negatywnego wyniku testu przeciwko Covid-19 jest w Niemczech obowiązkowym warunkiem podróży zagranicznych czy odbycia leczenia lub rehabilitacji.

Niemieckie media poddają jednak w wątpliwość wysoka skuteczność takich testów. Dziennik "Bild", najpopularniejsza bulwarówka w Niemczech, twierdzi, że skuteczność to około 40 procent. Lekarze przypominają, że te testy nie są po to by postawić ostateczna diagnozę. W Przypadku wyniku pozytywnego wymagany jest kolejny test przeprowadzony przez służby medyczne, by potwierdzić infekcję.