Reklama

Chińczycy solidnie zarobili na pandemii Covid-19

W pierwszym roku wywodzącej się z Chin pandemii koronawirusa, Państwo Środka zarobiło na eksporcie masek, respiratorów, rękawic i odzieży ochronnej prawie 90 miliardów dolarów. Żaden inny kraj nie osiągnął takich profitów z pandemii.

Aktualizacja: 05.08.2021 12:25 Publikacja: 05.08.2021 12:11

Chińczycy solidnie zarobili na pandemii Covid-19

Foto: AFP

Według szacunków analityków Peterson Institute for World Economy (PIIE) Chiny były w stanie w 2020 r niemal czterokrotnie zwiększyć eksport środków ochrony indywidualnej (ŚOI). W 2019 r. kraj wyeksportował artykuły medyczne za 22,9 mld dolarów, w 2020 r. - za 88,1 mld USD.

Eksport masek medycznych i respiratorów na 2020 r szacowany jest na 53,8 mld dolarów. To o 48,8 dol. więcej niż w 2019 r.; Różne rodzaje osłon twarzy przyniosły chińskim producentom 16,8 dolarów mld (3,5 mld dol. w 2019 r.), odzież ochronna – 10,8 mld dol. (9,9 mld dol. rok wcześniej), rękawice – 3,9 mld dol. (2,9 mld dol.).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Handel
Allegro zaskakuje wynikami. Poprzeczka idzie w górę
Handel
Rosja i Indie utworzą strefę wolnego handlu. To pomysł Kremla
Handel
Cła Trumpa uderzają w luksus. Swatch podnosi ceny zegarków nawet o 15 procent
Handel
Czy Trump dogadał się z Chinami w sprawie ceł i TikToka? Intrygujący wpis na Truth Social
Reklama
Reklama