- Chciałbym serdecznie podziękować moim koleżankom i kolegom z Tesco za wszystkie lata wspólnej pracy, rozwoju i budowania firmy. Pracowałem wspólnie z Wami, kiedy w 1998 roku otwieraliśmy nasz pierwszy hipermarket i kiedy świętowaliśmy otwarcie 450. sklepu w Polsce. Razem stworzyliśmy ważną i liczącą się firmę, która współtworzy i kształtuje nowoczesny handel w Polsce – powiedział Ryszard Tomaszewski.

Nie odniósł się do bezpośrednich powodów podjęcia właśnie takiej decyzji. To jeden z najbardziej znanych prezesów w branży, dodatkowo jeden z nielicznych przykładów kierowania przez Polaka krajowym oddziałem międzynarodowego koncernu handlowego. Ryszard Tomaszewski nie poinformował też o swoich dalszych planach zawodowych. Firma podaje, że w trakcie kierowania firmą przez Ryszarda Tomaszewskiego sieć Tesco znacząco powiększyła liczbę sklepów i udziały rynkowe. Firma wprowadziła na polski rynek m.in. usługę sprzedaży z wykorzystaniem internetu, markę odzieżową F&F czy sieć restauracji Bistro oraz uruchomiła nowy format sklepów – Tesco Express.

Tesco Polska jest dziś czołową siecią sklepów samoobsługowych na polskim rynku. Firma zatrudnia 30 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 1500 dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza 5 milionów klientów.

W tej brytyjskiej spółce trwa bolesna restrukturyzacja w efekcie skandalu finansowego po ujawnieniu iż firma znacząco zawyżyła w sprawozdaniu zysk netto. W ostatnich dniach firma zamknęła w Polsce sześć sklepów, podobną operacje przeprowadza w Czechach, na Węgrzech czy Wielkiej Brytanii.