Reklama
Rozwiń

Świat ostrzega Trumpa przed wojną handlową

Europa i MFW wezwały Donalda Trumpa, by wycofał się i nie wywoływał wojny handlowej, bo jeśli nie, to Bruksela jest gotowa do działań, będzie też bronić otwartej gospodarki na forum G20, Chiny wystąpiły w WTO przeciwko Amerykanom

Aktualizacja: 07.03.2018 17:11 Publikacja: 07.03.2018 17:02

Świat ostrzega Trumpa przed wojną handlową

Foto: AFP

- W tzw. wojnie handlowej nikt nie wygrywa, a generalnie przegrani są po obu stronach - oświadczyła dyrektor generalna MFW, Christine Lagarde i dodała, ze taki konflikt spowodowałby ogromne straty w światowym wzroście gospodarczym.

Unijna komisarz handlu Cecilia Malmström jest podobnego zdania.- Nie ma wygranych w wojnie handlowej. Jeśli nie dojdzie do amerykańskich ceł na stal i aluminium, to możemy z amerykańskimi przyjaciółmi i innymi sojusznikami pracować nad kwestią będącą sednem problemu: nadmiarem mocy produkcyjnych - powiedziała. - Ale jeśli te cła zostaną wprowadzone, to będziemy musieli podjąć działania dla ochrony europejskich miejsc pracy.

Przewodniczący Donald Tusk zapowiedział omówienie na szczycie UE 22-23 marca te groźbę poważnego sporu handlowego. - Prawda jest odwrotna od tego co mówi Trump. Wojny handlowe są złe i łatwe do przegrania - powiedział dziennikarzom.

Niemiecka minister gospodarki, Brigitte Zypries wyraziła nadzieję, że Trump zmieni zdanie. Jest bardon istotne, by w Białym Domu byli obrońcy tego, toteż niepokoją mnie ostatnie sygnały (dymisja Gary Cohna) płynące z USA - do9dała.

Dokument przygotowany w Brukseli do zatwierdzenia przez ministrów finansów UE ponawia z kolei zaangażowanie Europy w utrzymanie otwartej gospodarki światowej i współpracy gospodarczej opartej na regułach. 17-20 marca odbędzie się w Buenos Aires konferencja ministrów i prezesów banków centralnych G20, 20 najważniejszych gospodarczo krajów świata. Unia Europejska zwróci się do nich o zachowanie otwartej gospodarki na świecie.

Chiny zapoczątkowały na zamkniętym posiedzeniu WTO w Genewie debatę o planowanych cłach w USA na stal aluminium. Uczestniczyły w nich delegacje UE, Kanady, Turcji, Rosji, Australii, Korei, Japonii, Meksyku, Indii i Brazylii. - Wiele krajów obawiać się działań odwetowych, które nakręcą spiralę bez kontroli szkodzącą światowej gospodarce i wielostronnemu systemowi handlu - stwierdził Rzecznik WTO, Keith Rockwell. Ambasador Kanady dodał: - Obawiamy się otwarcia przez USA puszki Pandory, której nie będziemy w stanie zamknąć.

Trump przy swoim

D.Trump zagroził 6 marca Unii dużym podatkiem, jeśli nie będzie traktować Stanów uczciwie na płaszczyźnie handlowej. Następnego dnia w pierwszym wpisie na Twitterze nie wykazał ochoty do wycofania się i stwierdził, że Stany straciły ponad 55 tys. fabryk i 6 mln miejsc pracy i doprowadziły do wzrostu deficytu handlowego od czasu pierwszej ekipy G.Busha. "Zła polityka & przywództwo. Musimy znów wygrać!: - napisali.

Przywódca republikanów w Izbie Reprezentantów, Paul Ryan ocenił natomiast, że cła Trumpa są wysokie i mogła narazić kraj na represje. - Oczywiście są nadużycia, nadmiar mocy, dumping, ale sądzę, że najlepsza metodą byłyby działania bardziej chirurgiczne, bardziej nacelowane.

Szef większości republikańskiej w Senacie, Mitch McConnell ma też wątpliwości, a kilku jego kolegów obawia się wywołania wojny handlowej. - Wśród republikańskich senatorów panuje duże zaniepokojenie z powodu ryzyka doprowadzenia do szerszej wojny handlowej - stwierdził.

Przeciwnicy inicjatywy prezydenta USA obawiają się, że ostatecznie nie zwiększy ona zatrudnienia w Stanach i wywoła konflikt handlowy z Chinami. Pekin zagroził już zmniejszeniem importu soi.

Gospodarka
Czy grozi nam powódź? Na razie nie, ale sytuacja może się zmienić
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Gospodarka
Czy USA nadal są gwarantem globalnej stabilności?
Gospodarka
Unia chce pokonać Rosję w Ukrainie. Oto w jaki sposób
Gospodarka
Jak Putin „zbombardował” 14 procent rosyjskiej gospodarki. Liczby porażają
Gospodarka
Autor bestsellera „Kaput”: Polska jest coraz ważniejsza