Forbes opublikował coroczny ranking 25 najbogatszych kobiet Rosji. Ich łączny majątek magazyn oszacował na ponad 9 mld dol., czyli mniej niż każdego z pięciu najbogatszych Rosjan. Szósty rok z rzędu na czele zestawienia jest 55-letnia Jelena Baturina działająca w branży nieruchomości i deweloperskiej. Jej majątek w ciągu ostatniego roku zwiększył się o 200 mln dol. do 1,2 mld dol.

Jelena Baturina

Jelena Baturina

commons.wikimedia.org

Baturina - prywatnie żona byłego mera Moskwy Jurija Łużkowa, zbiła fortunę w Rosji na intratnych (i podejrzanych) interesach w moskiewskim samorządem, którym kierował mąż. W 2011 r w pośpiechu wyjechała z Rosji z całą rodziną do Londynu, gdy prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie machinacji na linii - Baturina - samorząd stolicy. Publicznie o korupcję oskarżył Łużkowa i Baturiną zamordowany w 2014 roku opozycjonista Borys Niemcow. Oboje byli zamieszani w sprawę gigantycznych malwersacji w Banku Moskwy, wtedy piątym największym banku Rosji. Do dziś sprawy nie znalazły finału, śledztwa utknęły w martwym punkcie.

Tatiana Bakalczuk

Tatiana Bakalczuk

commons.wikimedia.org

Na drugim miejscu 42-letnia Tatiana Bakalczuk (0,6 mld dol.) założycielka i jedyna właścicielka sklepu internetowego Wildberries, która awansowała z piątego miejsca. Bakalczuk jest w damskiej czołówce przykładem kariery od pomysłu do milionów.

Takich bogatych Rosjanek jest jednak niewiele. Trzecia Tatiana Rybołowlewa (0,6 mld dol.) określana jako „prywatny inwestor", majątek uzyskała rozwodząc się ze swoim mężem Dmitrijem, posiadaczem m.in. największych zakładów potasowych Rosji.

Czwarta 55-letnia Natalia Filijewa (0,6 mld dol.) prezes Grupy S7 i piąta Olga Bielawcewa członek władz firmy Progress Kapitał (żywność dla dzieci) to menadżerki. Podczas kiedy następne - Lidia Michajłowa (0,5 mld dol.) i Lilia Rotenberg (0,4 mld dol.) określone są jako „prywatne inwestorki". Majątek na te inwestycje pochodzi z mężowskich biznesów.

Wśród najbogatszych nie brak członkiń zarządów największych koncernów - m.in. Novateku, Sbierbanku i Gazpromu.