Według Związku Przemysłu Niemieckiego, który właśnie przedstawił w Berlinie kolejny ranking najbardziej innowacyjnych krajów na świecie, Polska znalazła się dopiero na 27. miejscu na 35 ocenianych państw.

Jak podaje Deutsche Welle, pierwsze miejsce zajęła Szwajcaria (74 punkty), za nią znalazł się Singapur (70 punktów), a trzecie miejsce zajęła Belgia (60 punktów). Niemcy z 54 punktami zostały sklasyfikowane na 4. miejscu, podobnie jak w poprzednim zestawieniu, sporządzonym pięć lat temu, a także wcześniejszym, z 2010 r.

Polsce, która w rankingu znalazła się tuż za Chinami, przyznano 13 punktów. Za nami znalazły się kolejno: Rosja, Grecja, RPA, Brazylia, Indonezja, Indie, Meksyk oraz Turcja. Z kolei w pierwszej dziesiątce są m.in. Szwecja, USA, Austria oraz Finlandia. Przy sporządzaniu raportu brane są pod uwagę czynniki innowacyjności w kilku dziedzinach: gospodarka, nauka, edukacja, państwo oraz społeczeństwo – informuje Deutsche Welle.

Słabe oceny zyskała Polska także w rankingu The Global Competitiveness Index 4.0 2019 przedstawionym przez World Economic Forum, Polska znalazła się dopiero na 37. miejscu, także za krajami z naszego regionu, m.in. za Słowenią, Czechami i Estonią.