„W 2020 roku 24,6 proc. populacji Rosji, czyli 36 milionów ludzi, miało dochody poniżej 60 proc. mediany dochodu. To oznacza, że jedną czwartą ludności Rosji można zaliczyć do osób o niskich dochodach, co zgodnie z międzynarodową metodologią oznacza, że są to ludzie zagrożeni ubóstwem" - wynika z badania międzynarodowej firmy audytorsko-konsultingowej FinExpertiza.
Liczba ta jest dwa razy większa niż oficjalne dane - rosyjska definicja ubóstwa obejmuje osoby, których miesięczny dochód nie osiąga minimum egzystencji -czyli 11,3 tys. rubli - 571 zł) - zaznaczają eksperci. W 2020 roku oficjalnie poniżej granicy ubóstwa żyło w Rosji 17,8 miliona obywateli, czyli 12,1 proc. populacji. Eksperci zauważają, że tzw. mediana dochodu jest bardziej odpowiednim wskaźnikiem do oceny dobrostanu populacji w porównaniu ze średnim dochodem. Ten ostatni jest zawyżony, bo uwzględnia zarobki zamożnych i bardzo zamożnych obywateli.
„W krajach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz w krajach europejskich do oceny względnego ubóstwa stosuje się trzy progi - 60 proc., 50 proc. i 40 proc. krajowego średniego dochodu do dyspozycji. Dochód na poziomie 60 proc. mediany wyznacza „granicę zagrożenia ubóstwem" - osoby o dochodach poniżej tej wartości balansują na skraju ubóstwa. Jako bezpośrednią granicę ubóstwa zwykle stosuje się próg 50 proc. mediany dochodu, a dochody poniżej 40 proc. mediany są kryterium skrajnego ubóstwa" - wyjaśniają eksperci, cytowani przez portal finans.ru.
W 2020 r. średni dochód w Rosji w kraju wyniósł 27 tysięcy rubli (1365 zł), 60 proc. tej kwoty - 16,2 tys. rubli (820 zł), 50 proc. - 13,5 tys. rubli (682 zł). Zdaniem ekspertów, ze względu na znaczne terytorialne rozwarstwienie majątku Rosjan, mediana dochodu w poszczególnych regionach różni się nawet 4,8 krotnie, podczas gdy regionalne koszty utrzymania różnią się tylko 2,6 razy.
„Większość ludzi o niskich dochodach w stosunku do swojego regionu trafiła do bogatych regionów: w rejonie autonomicznym Jamalsko-Nienieckim i Nienieckim Okręgu Autonomicznym, Moskwie, Czukotce i Sachalinie - gdzie za przyzwoitymi średnimi zarobkami kryje się wysokie rozwarstwienie majątkowe. Najmniejszy odsetek ludności o dochodach poniżej 60 proc. mediany obserwuje się w biednych regionach Rosji - Karaczajo-Czerkiesji, Obwodzie Kostromskim, Żydowskim Obwodzie Autonomicznym, Chakasji i Inguszetii" - zauważa badanie.