Fed tnie stopy na nadzwyczajnym spotkaniu

Fed zaskoczył inwestorów nadzwyczajnym cięciem stóp procentowych o 50 pb., do przedziału 1-1,25 proc. To pierwsza tego typu ratunkowa obniżka od 2008 roku. Inwestorzy czekają na więcej.

Aktualizacja: 03.03.2020 18:29 Publikacja: 03.03.2020 15:21

Fed tnie stopy na nadzwyczajnym spotkaniu

Foto: Bloomberg

Fed zaskoczył inwestorów nadzwyczajnym cięciem stóp procentowych o 50 pb., do przedziału 1-1,25 proc. To pierwsza tego typu ratunkowa obniżka od 2008 roku. Inwestorzy czekają na więcej.

Decyzja Fed spodobała się prezydentowi USA, jednocześnie Donald Trump wezwał do podobnego kroku inne kraje.

Jeszcze przed komunikatem Fedu na globalnych rynkach doszło do solidnego odbicia. Polski indeks WIG20 zyskiwał w ciągu dnia nawet ponad 5 proc., niemiecki DAX rósł o ponad 2 proc., a grecki Athex Composite o ponad 7 proc. Do odrobienia strat z zeszłego tygodnia jest wciąż daleko, ale inwestorzy liczą na to, że banki centralne i rządy będą stymulować osłabioną koronawirusem światową gospodarkę. Za potwierdzenie tych nadziei zostały uznane cięcia stóp procentowych w Australii i Malezji, a później w USA. Rynek czekał też na wynik popołudniowej telekonferencji szefów resortów finansów państw G7.

„Biorąc pod uwagę potencjalny wpływ wirusa Covid-19 na globalny wzrost, podtrzymujemy nasze zobowiązanie, by użyć wszelkich właściwych narzędzi polityki, by osiągnąć silny, trwały wzrost i zabezpieczyć się przed negatywnymi czynnikami ryzyka. Obok wzmocnienia starań dotyczących rozszerzenia usług zdrowotnych, ministrowie finansów państw G7 są gotowi podjąć działania, w tym obejmujące środki fiskalne, jeśli będzie to potrzebne, by odpowiedzieć na wirusa i wspierać gospodarkę w tej fazie. Banki centralne krajów G7 będą nadal wypełniały swoje mandaty, wspierając tym samym stabilność cen i wzrost gospodarczy, a jednocześnie podtrzymując odporność systemów finansowych" – mówi komunikat wydany po telekonferencji ministrów finansów krajów G7. Telekonferencja została zorganizowana przez Stevena Mnuchina, amerykańskiego sekretarza skarbu oraz Jerome'a Powella, szefa Fedu.

Oświadczenie ministrów G7 nie wzbudziło jednak entuzjazmu na rynku. Po jego opublikowaniu zwyżki na europejskich giełdach zaczęły hamować (choć WIG20 później znów zaczął rosnąć powyżej 4 proc.). – To rozczarowanie w porównaniu z nadziejami na szybki i skoordynowany pakiet fiskalny oraz na cięcia stóp procentowych, choć te nadzieje zmniejszyły się już po tym, jak rano wyciekły informacje od „oficjeli z G7" – zauważa Jennifer McKeown, ekonomistka z firmy badawczej Capital Economics.

– Żadnego szoku. G7 obiecuje skoordynować odpowiedź, by użyć narzędzi dla wsparcia gospodarki. To wielkie skoordynowane cięcia stóp procentowych, na które niektórzy mieli nadzieje. Prawdopodobnie jednak więcej szczegółów pojawi się później – twierdzi Kathy Jones, strateg z firmy Charles Schwab.

Banki centralne wkraczają już jednak do akcji. Bank Rezerw Australii obciął główną stopę procentową o 25 pkt baz. do rekordowo niskiego poziomu 0,5 proc. A Bank Negara Malaysia dokonał cięcia o 25 pkt baz., do 2,5 proc., czyli najniższego poziomu od lipca 2010 r. Po godzinie 16:00 dołączył do nich Fed. W swoim komunikacie podkreślił, że koronawirus stanowi zmieniające się zagrożenie dla gospodarki, ale gospodarka USA jest wciąż silna.

W środę decyzję w sprawie stóp ma podjąć Bank Kanady. Rynek wycenia na ponad 90 proc. prawdopodobieństwo cięcia jego głównej stopy procentowej (wynoszącej 1,75 proc.) o 25 pkt baz. 12 marca poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego. Rynek wycenia prawdopodobieństwo cięć na 60 proc., choć EBC ma bardzo ograniczone pole do manewru. Jego główna stopa wynosi 0 proc., a stopa depozytowa minus 0,5 proc.

Fed ma wyznaczone posiedzenie na 18 marca. Do niedawna rynki wyceniały możliwość cięcia stóp na nim o 25 pkt baz. (z obecnego przedziału 1,5–1,75 proc.) na niemal 100 proc. Prezydent Trump napisał na Twitterze, że Rezerwa Federalna „powinna luzować politykę i mocno obciąć stopy". Fed zadziałała jednak wcześniej.

Bank Japonii zbiera się 19 marca. Obniżka stóp (z obecnych minus 0,1 proc.) jest wyceniana tylko na 25 proc., ale może on zwiększyć skup aktywów. Bank Anglii zbierze się w sprawie stóp 26 marca. Rynek uznaje za niemal pewną obniżkę o 25 pkt baz., z obecnych 0,75 proc. Będzie to pierwsze posiedzenie z nowym prezesem Andrew Baileyem.

– Rolą Banku Anglii jest pomóc brytyjskim spółkom i gospodarstwom domowym poradzić sobie z szokiem gospodarczym, który może się okazać duży, ale ostatecznie będzie tymczasowy – stwierdził Mark Carney, zbliżający się do końca kadencji szef Banku Anglii. Dodał, że spodziewa się, że koronawirus spotka się z szybką i silną odpowiedzią ekonomiczną. Czy jednak działania banków centralnych są w stanie rzeczywiście złagodzić skutki gospodarcze epidemii koronawirusa? – Cięcia stóp procentowych nie są w stanie sprawić, by fabryki produkowały więcej, jeśli nie są w stanie dostać ważnych dostaw z krajów, które zostały dotknięte przez wirusa. Jest również mało prawdopodobne, by luzowanie polityki pieniężnej stymulowało wydatki konsumentów, jeśli konsumenci boją się wychodzić z domów. Ale oferując ulgi podatkowe i tanie pożyczki spółkom, rządy i banki centralne mogą przynajmniej wspomóc je w trakcie trudnego okresu i pomóc ograniczyć im ewentualne zwolnienia z pracy, które przedłużyłyby skutki epidemii. Co więcej, cięcia stóp procentowych mogą wspierać nastroje na rynkach finansowych i zapobiegać dalszemu zacieśnianiu warunków finansowych – wskazuje McKeown.

Fed zaskoczył inwestorów nadzwyczajnym cięciem stóp procentowych o 50 pb., do przedziału 1-1,25 proc. To pierwsza tego typu ratunkowa obniżka od 2008 roku. Inwestorzy czekają na więcej.

Decyzja Fed spodobała się prezydentowi USA, jednocześnie Donald Trump wezwał do podobnego kroku inne kraje.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Mario Draghi chce ratować Europę przed zapaścią. Koszt? 800 mld euro rocznie
Gospodarka
Mario Draghi ostrzega przed „powolną agonią” UE. Proponuje wielki plan inwestycyjny
Gospodarka
Ifo: Gospodarkę Niemiec czeka zastój. Jakie są przyczyny?
Gospodarka
Misja MFW na Ukrainie: podwyżka podatków odroczona
Gospodarka
Sukces młodych polskich ekonomistów. Po raz pierwszy w historii zdominowali międzynarodową olimpiadę
Materiał Promocyjny
Citi Handlowy kontynuuje świetną ofertę dla tych, którzy preferują oszczędzanie na wysoki procent.